Kamniška koča na Kamniškem sedlu je za letos že zaprla svoja vrata.

Krajši dnevi, megla in sneg

Oktobra so planinske koče v visokogorju zaprle svoja vrata, prav tako so delovni čas koncu sezone primerno prilagodile nižje ležeče koče.

Kranj – Poletna sezona v planinskih kočah je bila ena boljših v zadnjih desetih letih, k čemur sta botrovala tako vreme kot porast števila tujih obiskovalcev v Sloveniji, a oskrbniki planinskih koč in planinska društva so že potegnili črto pod sezono, saj je večina koč svoja vrata že zaprla. Visokogorske koče v Julijskih Alpah so z izjemo oskrbovanega Doma na Komni, ki je odprt vse leto, že vse zaprle svoja vrata, planinci lahko na zavetje in prenočišče računajo še pri meteorologih v Triglavskem domu na Kredarici ter na možnost zatočišča v neoskrbovanih zimskih sobah in bivakih. Stalno odprti tudi jeseni in pozimi ostajajo Planinski dom Tamar v Julijcih, Domžalski dom na Mali planini v Kamniško-Savinjskih Alpah in Valvasorjev dom pod Stolom v Karavankah ter številne nižje ležeče koče po Sloveniji, medtem ko so preostale prešle na jesensko-zimski delovni čas in planince odprtih vrat pričakajo le ob koncu tedna in praznikih. Zaradi obnovitvenih del bosta novembra zaprti Blejska koča na Lipanci in Erjavčeva koča na Vršiču, ki bosta sicer čez zimo odprti tudi čez teden. Podatki o odprtosti koč so objavljeni na spletni strani Planinske zveze Slovenije.

Ob zaprtosti koč je treba upoštevati tudi varnostni vidik obiskovanja gora jeseni in toliko večjo pozornost nameniti načrtovanju ture. »Številne koče nam v jesenskem in zimskem času ne bodo nudile toplih obrokov, varne strehe nad glavo ... Vse to pomeni, da moramo imeti v nahrbtniku poleg osnovne planinske opreme dodatna topla oblačila, zaščito pred vetrom in dežjem, alu-folijo ali veliko črno vrečo, ki nas varuje pred podhladitvijo, ter več tople brezalkoholne tekočine in hrane. Jeseni so krajši tudi dnevi. Čelna svetilka je obvezna, poskrbite tudi za polne baterije,« svetuje gorski reševalec Matjaž Šerkezi.

Jeseni nas ne sme presenetiti nenadno burno poslabšanje vremena, ki v gorskem svetu zaradi nizkih temperatur pomeni snežne padavine. Šerkezi zato še pravi: »Nekaj centimetrov snega ne samo, da pokrajino popolnoma spremeni, ampak zahteva še dodatno tehnično opremo – cepin in dereze – ter dobršno mero znanja in izkušenj za hojo v zimskih razmerah. Zaradi povečane vlage so planinske poti mokre. Dokaj pogosta spremljevalka gora v jesenskem času je tudi megla. Če se na poti izgubite, ostanite mirni in se poskušajte varno vrniti do zadnje znane točke. Ne tavajte brezglavo, če ne vidite rešitve oz. ste poškodovani, pokličite številko 112.«