Ljubljanski maraton je letos potekal v lepem vremenu, tekači in tekačice pa so poskrbeli tudi za rekorde. / Foto: Primož Pičulin

Ljubljanski maraton je tudi letos minil s presežki

Tokrat je v lepem vremenu postregel z rekordnim časom v ženski kategoriji, prav tako pa sta bila postavljena rekorda na desetkilometrski progi.

Ljubljana – Minuli konec tedna je Ljubljana znova živela z maratonci. Za zgodovinski dosežek je poskrbela Kenijka Bornes Chepkirui Kitur, ki je dosegla nov rekord na 42 kilometrov. S časom 2;21:26 je namreč še izboljšala dosežek lanske zmagovalke Visiline Jepkesho iz Kenije (2;22:58).

Prvi je ciljno črto najdaljše preizkušnje sicer prečkal Etiopijec Kelkile Gezahegn Woldaregay. Zmagal je z drugim najboljšim časom te proge doslej, saj se je zanj ura ustavila pri 2;07:29. Hitrejši od njega je bil (lani) le Etiopijec Sisay Lemma Kasaye (2;04:58).

Državni prvak na 42 kilometrov je postal 38-letni nekdanji olimpijec Primož Kobe, ki je bil v cilju s časom 2;29:53, skupno pa je bil deveti. V ženski konkurenci je prvakinja 34-letna amaterska tekačica Saša Pisk, ki je bila v cilju s časom 2;56:50 in je skupno osvojila 12. mesto.

Mitja Krevs (1;09:08) je bil prvi v cilju na 21-kilometrski progi. Drugi je bil Timotej Bečan (1;09:51), tretji pa David Pleše (1;10:31).

V ženski konkurenci je bila v polmaratonu najboljša Gorenjka Neja Kršinar (1;16:23), drugo mesto je osvojila Ana Štefulj (1;18:43), tretje pa Laura Guzelj Blatnik (1;21:03).

Jan Kokalj je z rekordom proge 30:52 zmagal na deset kilometrov in na tej razdalji slavil tretje leto zapored. Kokalj je izboljšal prejšnji rekord, ki ga je Krevs dosegel leta 2011, ter popravil slovenski rekord Krevsa na deset kilometrov za cestne teke iz letošnjega leta, ki je bil 31:13. Med atletinjami je prav tako z rekordnim časom (33:23) na deset kilometrov prvo mesto osvojila Klara Lukan, letošnja mladinska evropska prvakinja. Lukanova je popravila prejšnji najboljši čas Ljub­ljanskega maratona Sonje Roman (33:32) iz leta 2015.

Skupaj je bilo v dveh dneh 19.612 aktivnih udeležencev. V soboto je bilo na tekih otrok ter osnovnošolcev in dijakov 7172 udeležencev, v nedeljo pa je na 10, 21 in 42 kilometrov startalo 12.440 tekačev.