Prejemniki bronastih, srebrnih in zlatih priznanj veteranskega združenja skupaj s predsednikom slovenskega združenja Ladislavom Lipičem in predsednikom zgornjegorenjskega združenja Janezom Koseljem

Slovesno ob dnevu suverenosti

Veterani vojne za Slovenijo so v petek v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici pripravili slovesnost ob dnevu suverenosti. Slavnostni govornik Drago Papler je poudaril strateški pomen elektroenergetske infrastrukture v osamosvojitveni vojni.

Žirovnica – Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska in občinski odbor veteranov Žirovnica sta v petek v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici pripravila slovesnost ob dnevu suverenosti, državnem prazniku, s katerim se spominjamo na dan, ko je 25. oktobra 1991 Slovenijo zapustil še zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade. Slavnostni govornik na prireditvi je bil dr. Drago Papler, avtor knjige Elektro Gorenjska in osamosvojitvena vojna leta 1991.

»Elektrika je bila eno od sredstev pritiska na vojsko. Elektrodistributerji so v nevarnih razmerah s tesnobo v srcu izpolnjevali delovne naloge. Vse vojašnice po Sloveniji so bile od četrtka, 27. junija 1991, za šest dni odklopljene; izjeme so bile vojašnice in karavle na meji, kamor električarji niso mogli priti, ne da bi se izpostavili vojaškim puškam. Elektrika je postala orožje. Pomenila je pritisk na vojsko kot prvi učinkovit ukrep Civilne zaščite. V osamosvojitveni vojni je bila prav elektroenergetska infrastruktura strateškega pomena. Izpadi napetosti ali namerni izklopi vojaških objektov so bili zelo smelo dejanje. Politično nasilje, grožnje, psihološki pritiski in strah pred nasiljem so bili prisotni ves čas izvajanja civilnih ukrepov. Ko je zmanjkalo elektrike, so prenehali delovati stroji, ugasnila je luč in obmolknil radio, s televizijskih zaslonov je izginila slika, komunikacija prek telefonskih zvez pa ni več delovala. Takrat je v vojašnicah zavladala panika ... Elektrodistributerji so mi v pričevanjih pri nastajanju knjige deset let po vojni, ko je bil spomin še svež, pripovedovali o svojih dejanjih, tveganjih, stiskah in negotovostih. Priznali so, da jih je bilo marsikdaj zelo strah, pa so kljub temu drzno in požrtvovalno opravili svojo dolžnost,« je v svojem nagovoru med drugim poudaril Papler.

Na srečanju so podelili tudi priznanja Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska, ki so jih prejeli: Zvone Mulej in Vojko Vojvoda (zlato priznanje), Brane Ambrožič, Metka Rutar Piber in Zdenko Tratnik (srebrno priznanje) ter Pavel Malej, Robert Martinčič in Silvo Repinc (bronasto priznanje).