Trak nove Galerije Sora je slovesno prerezal Franc Plešec, že 35 let predsednik KUD Oton Župančič Sora, ob njem v družbi mlade članice Mirko Javeršek, predsednik sveta KS Sora (levo) in Nejc Smole, župan Občine Medvode. / Foto: Peter Košenina

Jubilej in odprtje Galerije

V Sori so prejšnjo soboto obeležili sedemdeset let tamkajšnjega kulturno-umetniškega društva. Obenem so odprli tudi Galerijo Sora, prizidek h kulturnemu domu. To je bil večer pesmi, plesa, igre, glasbe ...

Sora – Pred sedemdesetimi leti se je v Sori uradno začela pisati zgodovina KUD Oton Župančič Sora. Jubilej so slovesno obeležili prejšnjo soboto zvečer. Najprej so uradno odprli Galerijo Sora, prizidek h kulturnemu domu, nato pa je sledil še program, v katerem so predstavili svojo dejavnost.

Del nje že poteka tudi v novih prostorih, v Galeriji Sora. »Gre za največjo investicijo v kulturno infrastrukturo v zgodovini naše občine, ki je bila zaključena, za dobrih 450 tisoč evrov veliko naložbo, za prostor, ki verjamem, so si ga v Sori želeli dolgo časa. Želim si, da bi ga uporabljali v najširšem številu, ne samo kulturniki, vsi, ki ste doma v Sori, in tudi vsi, ki sem radi pridemo,« je ob odprtju dejal Nejc Smole, župan Občine Medvode. Njegove besede je potrdil tudi Mirko Javeršek, predsednik Sveta KS Sora: »Odpiramo Galerijo Sora, ki smo jo snovali skoraj dvajset let. Dolga so bila leta pričakovanj in na koncu nam je uspelo. Prepričan sem, da bo ta novi objekt služil mnogim generacijam.« Pred uradnim odprtjem je novo pridobitev blagoslovil župnik Župnije Sora Jože Čuk.

Kulturno-umetniško društvo Oton Župančič Sora je staro sedemdeset let, kar 35 let pa ga vodi Franc Plešec. »Društvo je zgrajeno na zdravih, trdnih temeljih. Zelo sem ponosen na ta jubilej in doseženo, hkrati pa sem pogosto nezadovoljen, ker vedno ne gre, kot smo načrtovali cilje, ali kot smo se v društvu dogovorili. In morda je prav to prispevalo k našemu razvoju. Če bi bili zadovoljni z doseženim, bi lahko zaspali na lovorikah. To pa ni bil in ni namen našega članstva niti nas, ki vodimo društvo,« je povedal in poudaril tudi, da ljubiteljsko kulturno ustvarjanje v Sori sega še veliko dlje v zgodovino, globoko v 19. stoletje, o čemer pričajo tudi stari zapisi: »Zasluge za razvoj ljubiteljske kulture imajo številni Sorci in ljudje, ki so prihajali v naše kraje. Pevsko in gledališko delovanje se je postopno širilo na druga področja, kot so folklora, likovna dejavnost, ustna harmonika, in doseglo raven, ki je za ljubiteljsko delovanje nekakšen višek. Seveda pa to ni zgornja meja, saj mej v ustvarjanju ni.«

Sorški kulturniki so opazni tudi izven meja občine Medvode in Slovenije. Osvajajo strokovna priznanja in dobre rezultate na revijah in srečanjih. Temu primerno raste tudi članstvo. S čim vse se ukvarjajo, so prikazali v sobotnem programu v Kulturnem domu, ki je bil poln skoraj do zadnjega kotička.