Z nameščanjem oznak visokih voda – v Domžalah so pri tem sodelovali tamkajšnji petošolci – na Arsu javnost opozarjajo na pomen spoštovanja poplavnih območij rek.

Voda si bo vzela svoj prostor

Prvega novembra bo minilo 29 let, ko je Kamniška Bistrica v Domžalah dosegla rekordno višino. Na poplave in pomen spoštovanja poplavnih območij pri načrtovanju urejanja prostora na Arsu zadnjih pet let opozarjajo tudi z nameščanjem oznak visokih voda.

Domžale – Agencija Republike Slovenije za okolje (Arso) je v sodelovanju s Komisijo za hidrogeografijo, Občino Domžale in Osnovno šolo Domžale v petek, 18. oktobra, ob Kamniški Bistrici v Domžalah namestila že 56. oznako visokih voda. S postavljanjem oznak na mestih, do koder se je dvignila gladina rek (to akcijo izvajajo že od leta 2014), obveščajo prebivalce o visokih vodah kot naravnem pojavu, ki se ga bo treba v prihodnje zaradi vpliva podnebnih sprememb vedno bolj zavedati, izobražujejo o poplavnih območjih rek in ojezeritvah kraških polj ter ozaveščajo o dejstvu, da si bo voda bolj ali manj pogosto vzela prostor zase. Višina gladine Kamniške Bistrice, ki jo je reka dosegla ob poplavah pred skoraj tridesetimi leti, se je na sončen jesenski dan zdela nedojemljiva, a prebivalci od Kamnika do Domžal dobro vedo, da se reka, ki ima hudourniški značaj, iz prijetne lahko zelo hitro spremeni v grozečo gmoto vode, ki je doslej poplavila že marsikaj, tudi odnesla kakšen most. »Ljudje si radi vzamemo prostor zase, pozidamo območja, ki jih ne bi smeli, a zavedati se moramo, da si bo reka vedno vzela prostor zase, zato moramo skrbno načrtovati urejanje prostora,« je razred domžalskih petošolcev, ki se je udeležil namestitve oznake visokih voda, nagovorila v. d. generalnega direktorja Arsa mag. Lilijana Kozlovič, vodja občinskega oddelka za urejanje prostora Jure Košutnik pa je dodal, da poplave pravzaprav ne bi smele biti imenovane kot naravna nesreča, saj imajo škodo le ljudje, ki ne spoštujejo narave; visoke vode se namreč hitro umaknejo in narava večje škode ne utrpi, toliko več pa jo imajo ljudje, ki pozidajo območja, ki jih ne bi smeli.Na Arsu vodotoke spremljajo na merilnih postajah; več jih imajo tudi na Kamniški Bistrici. Kako nepredvidljiva je reka, pričajo podatki, da se pretok vode skozi leto giblje od enega kubičnega metra pa vse do 366 kubičnih metrov na sekundo, kolikor je znašal ob poplavah, ko je nivo vode dosegel rekordno višino.