Ivanka Pavlič, edina gorenjska kandidatka za kmetico leta

Izbrali kmetico leta

Kmetica leta je postala Marjeta Ročnik z Belšaka (občina Prevalje), med kandidatkami pa je bila tudi Ivanka Pavlič iz Sidola (občina Kamnik).

V Sloveniji je med lastniki kmetijskih gospodarstev devet odstotkov žensk, med tistimi, na katere je priglašena dopolnilna dejavnost na kmetiji, pa četrtina.

Sidol – Zveza kmetic Slovenije je tudi letos ob svetovnem dnevu kmetic izbrala kmetico leta. Razglasitev je bila prejšnji teden na slovesnosti v Zagorju ob Savi, kjer se je zbranim kmeticam pridružila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec, ki je ob tem povedala, da so na ministrstvu letos spomladi ustanovili svet za ženske na podeželju, ki spremlja položaj žensk na podeželju in daje predloge za njegovo izboljšanje.

Kmetica leta je postala Marjeta Ročnik iz ekološke hribovske kmetije v vasi Belšak neposredno ob meji z Avstrijo v občini Prevalje. Glavna dejavnost kmetije je ekološka reja drobnice in prašičev, Marjeta pa se je po upokojitvi v okviru dopolnilne dejavnosti začela ukvarjati s peko kruha in potic. Za različne vrste kruha in za potico je doslej na ocenjevanju Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju prejela 36 priznanj, od tega 33 zlatih, ter devet znakov kakovosti.

Med štirimi kandidatkami za kmetico leta je bila letos tudi Ivanka Pavlič iz Sidola, sicer ena od ustanovnih članic in še vedno aktivna članica Društva podeželskih žena Tuhinjske doline. Ivanka izhaja s kmetije na Potoku, kjer je ob prezgodnji smrti očeta po končani osnovni šoli nekaj let ostala doma in opravljala vsa kmetijska in tudi nekatera gozdarska dela. Pri osemnajstih letih se je zaposlila in se leto kasneje omožila na dvajset hektarjev veliko hribovsko kmetijo v Sidolu. Na kmetiji redijo krave dojilje in nekaj prašičev, pridelujejo koruzo, krompir, žita in zelenjavo, ob dobri sadni letini naredijo iz jabolk mošt, kis in domače žganje. Kmetija je mehanizirana, mož in sinova večino časa namenijo delu na lastni žagi in drugim težjim opravilom na kmetiji, Ivanka skrbi za živino in gospodinjstvo. Je mati štirih otrok in babica štirim vnukom. Kolikor ji čas dopušča, se udeležuje predavanj, tečajev in strokovnih ekskurzij, ki jih organizira društvo.