Pri projektu Let's G.R.O.W. je sodelovalo štiintrideset mladih iz petih držav. / Foto: arhiv KŠK

Skozi projekt osebnostno rasli

V Klubu študentov Kranj (KŠK) so tretje leto zapored organizirali mednarodno mladinsko izmenjavo v okviru programa Erasmus+. V letošnji projekt z naslovom Let's G.R.O.W. (Rastimo) je bilo vključenih 34 mladih med 18. in 30. letom starosti iz petih evropskih držav.

Kranj – Letošnji projekt so poimenovali Let's G.R.O.W., pri čemer črke predstavljajo okrajšave za teme projekta: gardening, reflection, outdoors, wellbeing. Tokrat so se torej osredotočili na teme, povezane z vrtnarjenjem in prehrano, refleksijo in samovrednotenjem, gibanjem in pomenom preživljanja časa na prostem ter (mentalnim) zdravjem in dobrim počutjem. V projektu je sodelovalo 34 mladih, starih med 18 in 30 let, iz petih evropskih držav: Slovenije, Danske, Malte, Španije in Velike Britanije, je razložila Nika Ajdovec iz KŠK.

Aktivisti kluba so v okviru omenjenega projekta skupaj s tujimi organizacijami pripravili raznolik program, ki je po besedah Nike Ajdovec vsem udeležencem prinesel nekaj novega znanja in odkritij ter ogromno novih poznanstev. »Mladi so se preizkusili kot vodje delavnic ter se pri tem umaknili od vsakdanjega življenja in se s kritičnimi očmi ozrli na svoj vsakdan.« V desetih dneh druženja z vrstniki iz tujine so poskrbeli za pester nabor športnih aktivnosti, pripravili so tudi tematske delavnice na temo mitov o prehrani in prehrambni industriji, urili so se v poznavanju užitnih rastlin in veščinah kuhanja na ognju ter se navduševali za uporabo naravne kozmetike in oblikovanje lesa. Prve dni so program izvajali v vasi Kovk, kjer so se po besedah Nike Ajdovec odmaknjeni od »sveta« in prepuščeni naravi ogromno naučili in se povezali med sabo. »Kasneje smo preživeli štiri čudovite dni v Kranju, se v Voklem pri lokalnem mizarju učili osnov dela z lesom, Kranjčane smo v igri lova za zakladom prepričevali o nakupu domačih jajc in za piko na i za vse pripravili čudovit dogodek – večer ob ognju s Carmen manet. V tednu dni smo, kot pravi že naslov projekta, zrasli v nekoliko drugačne osebe, se povezali in veliko nasmejali.«

Za vse, ki bi jih zanimalo sodelovanje v podobnih projektih programa Erasmus+, bodo 10. novembra ob 19.30 v Klubaru pripravili večer s KŠK, na katerem jim bodo na zabaven način predstavili svoje delo. Mladim bodo pojasnili, kako se lahko priključijo ekipi, ki pripravlja mednarodne projekte, ter jih ob tej priložnosti seznanili tudi z možnostmi udeležbe na mladinskih izmenjavah in izobraževanjih v tujini.