Osrednji govornik na Podreči je bil dr. Miran Hladnik. / Foto: Primož Pičulin

Dnevi Jenkove poezije

Ob stopetdeseti obletnici smrti Simona Jenka so se s poklonom pesniku v petek v Prešernovem gaju začeli Jenkovi dnevi. Vrhunec dogodkov bo četrtkova podelitev nagrade, imenovane po pesniku.

Kranj – Že v četrtek so v okviru Jenkovih dni pesniku posvetili literarni večer na OŠ Orehek, v Območnem Stičišču kulturnih društev – Zveze kulturnih društev Kranj ob kranjskem vodnjaku pa so odprli razstavo Portreti vseh Jenkovih nagrajencev in njihovih nagrajenih pesniških zbirk. Na dan Jenkove smrti, 18. oktobra, se v Prešernovem gaju ob pesnikovem grobu zadnja štiri leta že tradicionalno poklonijo njegovemu spominu. Tudi letos so v kulturnem programu sodelovali učenci OŠ Simona Jenka ter dijaki Gimnazije Franceta Prešerna in Gimnazije Kranj. Tokrat so po trije z vsake šole recitirali svoje pesmi, objavljene tudi v Kranjskih vajah, zbirki pesmi, ki jo ob tej priložnosti pripravijo v Zavodu za turizem in kulturo Kranj.

Ob poeziji mladih so se zbranim s poezijo iz svojih aktualnih pesniških zbirk predstavili tudi trije za Jenkovo nagrado nominirani pesniki – Nina Dragičević, Zoran Pevec in Kaja Teržan, ki so kasneje v Mestni knjižnici Kranj sodelovali še v pogovoru na temo Vpliv okolja na ustvarjanje poezije in proze, ob tem pa so dijaki in učenci dobili tudi vpogled v življenja že uveljavljenih avtorjev. Oba dogodka so tokrat obiskali tudi učenci OŠ Belokranjskega odreda Semič, ki so v knjižnici predstavili nekaj zanimivosti o pesnikovem bivanju v njihovih krajih. V Semiču je bil Simon Jenko namreč štiri leta hišni učitelj na gradu Turn, ta je bil v lasti družine Kuralt, ki je prav tako prihajala z Gorenjskega. V knjižnici so ob tem pripravili tudi priložnostno razstavo o Simonu Jenku.

Od Drulovke do Podreče

Letos so prvič pripravili tudi tako imenovani Pohod po poti Jeprškega učitelja, ki se je v nedeljo dopoldan začel v Drulovki in se zaključil nekaj ur kasneje na Podreči, kjer je potekala že tradicionalna spominska slovesnost ob tamkajšnjem pesnikovem spomeniku. Pohoda, poimenovali so ga po Jenkovi noveli, se je udeležilo okrog sto pohodnikov, na različnih točkah v vaseh Breg, Jama, Praše in Mavčiče pa so jih pričakali domačini in poznavalci s pogostitvami in predstavitvijo lokalnih zanimivosti.

Na govorniški oder so stopili predstavniki občin, med drugim tudi poslanka državnega zbora Mateja Udovč, ob Pihalnem orkestru Mestne občine Kranj, Lovskem pevskem zboru, Pevskem društvu Simon Jenko Medvode, ter kantavtorjih Boštjanu Sokliču, Otonu Pavliču in Sonji Huč ter Janji Martinjak je bil osrednji govornik literarni zgodovinar in profesor na oddelku za slovenistiko dr. Miran Hladnik. V svojem nagovoru je orisal dogodek ob Jenkovi smrti, kot je bil takrat zapisan v časopisu, dotaknil se je pesnikovega značaja, govoril pa je tudi o pesnikovi literarni zapuščini za današnji čas.

Jenkovi dnevi se bodo nadaljevali v četrtek, ko bo Zavod za turizem in kulturo Kranj odprl Jenkovo sobo v hiši, kjer je nazadnje živel Simon Jenko, v Prešernovem gledališču pa bodo ob 19. uri podelili letošnjo Jenkovo nagrado. Nominirani so Nina Dragičević za zbirko Ljubav reče greva, Sergej Harlamov za zbirko Mnogoboj mitologij, Franci Novak za zbirko Vračanje pogleda, Zoran Pevec za zbirko Kako postati nihče in Kaja Teržan za zbirko Krog.