Rebalans zaradi izgubljene tožbe

Pričakovano so v Vodicah sprejeli rebalans proračunov zaradi izgubljene sodbe v zadevi Gregor Klemenčič.

Vodice – Kot smo pred časom že poročali, je Občina Vodice izgubila tožbo z Gregorjem Klemenčičem, zaradi česar mu je morala skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi in pravdnimi stroški izplačati 345 tisoč evrov odškodnine. Občina Vodice je leta 2002 s Klemenčičem sklenila pogodbo o ureditvi lokacije nekdanje stavbe Kmetijske zadruge Medvode. Pogodba je določala, da bo občina takratni objekt zaradi dotrajanosti sanirala oziroma porušila, hkrati pa se je zavezala k spremembi izvedbenega akta in namembnost parcele spremeniti za gradnjo objekta za stanovanjske in poslovne namene. Objekt so porušili, občinski svet pa izvedbenega akta ni sprejel. Med sodnim postopkom je sodišče pravnomočno ugotovilo, da je pogodba nična in da občina ni imela podlage za rušenje objekta.

Sredstva za zagotovitev izplačila odškodnine je morala občina zagotoviti z rebalansom in spremembami proračunov za letošnje ter prihodnje leto. Kljub temu da 345 tisoč evrov za občino, ki je v velikem investicijskem ciklu, predstavlja precejšnjo vsoto, pa v občinski upravi poudarjajo, da se zaradi tega noben projekt ne ustavlja, zamika se le dinamika izvajanja določenih projektov. Cilji, ki si jih je občina zastavila v proračunih za letošnje in prihodnje leto, bodo tako doseženi leto dni kasneje, kot je bilo sprva načrtovano. Hkrati pa so s tem v celoti porabili vsa razpoložljiva investicijska sredstva že za leto 2021.

»Kako si občina predstavlja, da so porabljena že vsa investicijska sredstva? Zakaj sploh imamo svetnike, če ničesar ne moremo doseči,« se je ob tem spraševal svetnik NSi Milan Čebulj, ki proračuna ni podprl. Tilna Jeraja, Antona Kosca in Margareto Barle pa je med drugim zmotilo tudi to, da občina zamika gradnjo dvigala v občinski stavbi, ki bi omogočilo lažji dostop tudi do zdravniške ambulante. A kot je pojasnil župan Aco Franc Šuštar, glede tega za zdaj še niso našli skupnega jezika z najemnikom, ki bi z izgradnjo dvigala izgubil prostor za arhiv kartotek.

»Na prihodkovni ravni nismo mogli zagotoviti dovolj denarja, zaradi česar smo bili prisiljeni poiskati postavke, ki jih lahko zmanjšamo. Tudi sam sem razočaran, a žal moramo zagotoviti potreben denar. Kljub temu pa še naprej sledimo temu, da prednostno obravnavamo tiste projekte, ki so za občino izrednega pomena,« je proračunske reze pojasnil Šuštar.

Predvideni prihodki proračuna za letošnje leto se z rebalansom tako zmanjšujejo z dobrih osem na dobrih šest milijonov, odhodki pa z 9,8 milijona na 7,8 milijona evrov. S spremembami proračuna za prihodnje leto pa se bodo prihodki v letu 2020 povečali s 4,9 milijona na 5,9 milijona evrov, odhodki pa s 5,7 milijona na 6,8 milijona evrov.