Matjaž Zorman z negotovostjo spremlja razplet inšpekcijskih odločb.

Inšpektor izklopil elektriko

Na črno zgrajeno naselje turističnih hišk Slovenia Eco Resort v Godiču pri Kamniku, ki se že vse od postavitve spopada z inšpekcijskimi odločbami, je te dni po odredbi inšpektorata za okolje in prostor ostalo brez elektrike.

Gradbeni inšpektorat v Slovenia Eco Resortu vodi več postopkov, in sicer v zvezi z dvojnim kozolcem, v katerem je tudi gostinski obrat, devetnajstimi hišicami, devetimi manjšimi lesenimi objekti na kmetijskem zemljišču in razglednim stolpom – opazovalnico.

Godič – Odločbo Inšpektorata RS za okolje in prostor so na Elektru Ljubljana prejeli v petek, 4. oktobra, s tem pa tudi neposredno odredbo, da morajo konkretno merilno mesto odklopiti v roku petih dni. Odločbo so takoj izvršili, s tem pa je Slovenia Eco Resort oz. njihov osred­nji objekt, v katerem izvajajo predvsem gostinsko dejavnost, ostal brez elektrike. In tako je še vedno tudi dva tedna pozneje.

Zanimivo pri vsem je, da je odredba prišla pol leta za tem, ko je isti inšpektorat ukrepe odložil do uveljavitve prostorskega načrta, vendar največ za pet let.

»Elektriko so nam odklopili sredi noči, ko so bile naše hiške polne gostov, s tem pa je inšpektor 'povozil' lastno odločbo o moratoriju ukrepov. Kdaj bomo elektriko dobili nazaj, ne vem. Za zdaj smo z omrežja odklopili vse, kar je nelegalno priklopljenega, za ostalo pa si pomagamo z agregatom, tako da naši gostje težav ne bi preveč občutili. Vse to je škoda tako za turizem kot za gospodarstvo, saj smo moralo odpovedati več rezervacij. Če zadeva ne bo hitro rešena, bom svojih deset zaposlenih moral odpustiti. Ne vem, kaj bo, skušamo se znajti in iščemo rešitve,« je bil v sredo ob našem obisku, ko v turističnem naselju ni bilo ne gostov ne zaposlenih, nejevoljen lastnik Matjaž Zorman. Najbolj ga moti to, da naj bi bile spremembe občinskega prostorskega načrta, ko naj bi njegove gradnje postale legalne (pobudo za spremembe je vložila družba Palmieri, ki je v lasti Zormana), sprejete že prihodnje leto, a zdaj ne ve, kaj storiti do takrat.

Inšpektorji imajo sicer s Slovenia Eco Resortom polne roke dela. Samo gradbeni inšpektorat vodi več postopkov, in sicer v zvezi z dvojnim kozolcem, v katerem je tudi gostinski obrat, devetnajstimi hišicami, devetimi manjšimi lesenimi objekti na kmetijskem zemljišču in razglednim stolpom – opazovalnico.

Kot so nam pojasnili, je bil postopek v zadevi gradnje kozolca že odločen, a je sledil upravni spor, pri katerem pa je bila tožba zavezanca kot neutemeljena zavrnjena. Slediti bi morala izvršba, a je inšpektorat ugodil prošnji zavezanca za odlog in tako izvršbo inšpekcijskih ukrepov odložil do uveljavitve prostorskega akta, vendar za največ pet let od datuma vročitve sklepa. Kaj pa preostali objekti? »V zadevi gradnje 19 hišic, lesene kapelice in zunanjega bazena je bila v ponovljenem postopku izdana odločba za odstranitev objektov, zoper katero je bila vložena pritožba, ki ji je bilo delno ugodeno, vendar je bil v zvezi s tem sprožen tudi upravni spor, o katerem pa še ni odločeno. V zadevi gradnje devetih manjših lesenih objektov na kmetijskem zemljišču je bila izdana odločba zaradi nelegalne gradnje, s katero je bila investitorju odrejena odstranitev objektov. Zoper odločbo je inšpekcijski zavezanec vložil pritožbo, ki je bila odstopljena drugostopnemu organu. Pritožba je bila utemeljena, odločba gradbenega inšpektorja s tem odpravljena in vrnjena v ponovni postopek in odločanje. Gradbeni inšpektor je dne 28. marca letos opravil ponovni ogled, vendar v ponovnem postopku še ni bilo odločeno. V zadevi gradnje opazovalnice je gradbeni inšpektor po zaključenem ugotovitvenem postopku oktobra lani izdal odločbo, s katero je odredil, da mora inšpekcijski zavezanec ustaviti gradnjo lesene opazovalnice, locirane vzhodno od ribnika, ter da mora predmetni objekt v roku šestdeset dni po vročitvi odločbe odstraniti. Zoper odločbo je inšpekcijski zavezanec vložil pritožbo, ki je bila s strani drugostopnega organa zavrnjena. Izvršba inšpekcijskih ukrepov je bila odložena do uveljavitve prostorskega akta, vendar za največ pet let od datuma vročitve sklepa,« so nam odgovorili na gradbenem inšpektoratu.

Za odklop elektrike so se odločili, ker se v objektih izvaja gospodarska dejavnost. O odklopu vodovodnega priključka pa odločbe (še) niso izdali.