Dijakinja Ciriusa Tina Žinger in direktor zavoda Goran Pavlič v novem učnem stanovanju / Foto: Gorazd Kavčič

Učili se bodo samostojnosti

Nekaj, kar je večini mladostnikov samoumevno, je za gibalno ovirane dijake zavoda Cirius Kamnik izjemno darilo. Z navdušenjem so sprejeli učno stanovanje, ki ga je Cirius uredil v prostorih nekdanjega Alprema.

Kamnik – Zavod Cirius Kamnik (center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje) je vključen v projekt Spodbujanje socialne vključenosti otrok in mladih s posebnimi potrebami v lokalno okolje, ki sta ga finančno podprla Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Evropski socialni sklad. V sklopu projekta so minuli teden odprli učno stanovanje na Usnjarski ulici v prostorih nekdanjega Alprema, z njim pa svojim dijakom ponudili možnost preizkušanja v samostojnem življenju. V Ciriusu sicer že imajo domski del, kjer dijaki med tednom stanujejo, a njihovo samostojnost bo še bolj spodbudila dislocirana enota, ki so jo urejali zadnje leto.

»Projekt smo začeli izvajati leta 2017, končali pa ga bomo leta 2022, kar pomeni, da imamo pred seboj vsaj še tri leta, da našim dijakom omogočimo čim več priložnosti za učenje samostojnega življenja, ki ga institucija, kakršna je Cirius, ne more zagotoviti v taki meri, kot ga lahko to učno stanovanje. Nanj smo zelo ponosni. Še posebno si prizadevamo dijake pripraviti na trg dela. Žal je izključevanje invalidov in mladih s posebnimi potrebami še vedno prisotno, s tem pa jim kljub našim prizadevanjem zmanjka kamenček v mozaiku ustvarjanja materialnih pogojev za samostojno življenje. Verjamem, da se bo tudi to v prihodnosti izboljšalo,« je povedal direktor Ciriusa Goran Pavlič, učno stanovanje pa je predstavil vodja projekta dr. Dušan Rutar.

»Naši dijaki so nad učnim stanovanjem povsem navdušeni. Urejamo ga že skoraj eno leto in sodelovali so skoraj pri vseh obrtniških delih, ki so bila potrebna. Prostori, ki smo jih najeli, so bili namreč povsem surovi, zdaj pa smo uredili okoli sto kvadratnih metrov veliko stanovanje, ki ima sicer le tri postelje, a v njem se lahko hkrati zadržuje tudi po deset naših dijakov. Eden od dijakov je že tako samostojen, da bo tu živel stalno, drugi, ki bodo želeli, pa se bodo na samostojnost navajali postopoma, saj je takšno življenje zanje nekaj povsem novega. Tu bodo lahko preživljali čas, ko ne bodo imeli šolskih obveznosti. Projekt je sicer časovno omejen, a naši načrti s to dislocirano enoto so dolgoročnejši. Čez tri leta stanovanja zagotovo ne bomo zaprli, kvečjemu bomo kje odprli še kakšnega,« je dejal Rutar in poudaril, da je bistvo učnega stanovanja (tudi) v tem, da so v njem vsi enakovredni, imajo enake možnosti ter da v takšnem stanovanju izraz »ljudje s posebnimi potrebami« ni potreben, saj gre zgolj za različne potrebe uporabnikov.