Predsednik Čebelarske zveze Gorenjske Anže Perčič, podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije Aleš Rodman in Damijan Kimovec s priznanjem za svoj kostanjev med

Najvišje ocenjen Kimovčev med

Čebelarska zveza Gorenjske je v sklopu prireditve Dan medu v kulinariki – Festival medu letos drugič organizirala tudi senzorično ocenjevanje medu na Gorenjskem.

Lesce – Na podlagi ocen so podelili štiri zlata priznanja, po osem srebrnih in bronastih ter sedem zahval. Razglasili so tudi prvaka in šampiona. Naziv prvaka iz sorte gozdni med je prejel Miha Tekavčič iz Kompolj, Čebelarstvo Kimovec iz Šenčurja, ki je na tekmovanju s kostanjevim medom doseglo največ točk, pa je za svoj med prejelo naziv šampiona.

V ocenjevanje so sicer prejeli 27 vzorcev, pol manj kot lani, od tega 12 vzorcev gozdnega medu, šest vzorcev kostanjevega medu, pet vzorcev cvetličnega, dva vzorca lipovega, ter po en vzorec hojevega in smrekovega medu. »Vsi so bili zelo okusni, vendar jih je malo imelo tipične lastnosti za posamezno sorto,« je pojasnil Anže Perčič, predsednik Čebelarske zveze Gorenjske.

Anže Perčič sicer poudarja, da namen senzoričnega ocenjevanja medu ni iskanje najbolj okusnega medu, temveč iskanje medu, ki ima značilne lastnosti vrste. »Kot vemo, v Sloveniji obstaja veliko vrst medu in vsaka med njimi se razlikuje po barvi, vonju, aromi in okusu. Vse to so kriteriji, ki jih uporablja tričlanska komisija, da izmed vseh prispelih vzorcev medu najde najboljšega. Naloga je bila tokrat zelo težka, ker je bila letošnja čebelarska sezona izredno slaba. Slabo vreme in strjevanje medu v satju je pripomoglo k temu, da je bilo izredno težko pridobiti sortni med,« je opozoril Perčič.