Razstava Javorja Škerlja Vogelnika bo v Centru TNP Bohinj v Stari Fužini na ogled do konca novembra. / Foto: Tina Dokl

Čuti toliko ljubezni do Bohinja

V Centru TNP Bohinj v Stari Fužini bodo danes zvečer odprli razstavo lesenih skulptur ustvarjalca Javorja Škerlja Vogelnika, ki bo na ogled vse do konca novembra. Odprtje razstave bo spremljala predstavitev pesniške zbirke Bohinjske himne in koncert uglasbenih pesmi iz nje.

Javorja Škerlja Vogelnika, rojenega v Ljubljani, zadnje desetletje pa si je domovanje ustvaril v Ukancu, je po večletnem poučevanju smučanja in deskanja na valovih ter mnogoterih potovanjih po svetu pot leta 2008 pripeljala v London, kjer se je po naključju srečal z južnoameriškimi šamani. Ob vrnitvi v Slovenijo je začel šolanje geomantije pri mentorju in Unescovem umetniku za mir Marku Pogačniku. »Ni naključje, da Javor nosi ime ene od drevesnih vrst. Pri svojem ustvarjanju je zvest sestri naravi in njenim elementarnim bitjem, obenem je razvil tudi različne umetniške oblike, ki naravi omogočajo, da se v svojih prvinskih oblikah pojavljajo v ušesih, očeh in zavesti ljudi,« je o Javorju zapisal Marko Pogačnik. Pridobljeno znanje in izkušnje Škerlju Vogelniku še danes predstavljajo podlago za umetniško ustvarjanje iz lesa, pisanje pesmi in glasbe. Med drugim deluje tudi kot trener komunikacijskih veščin mednarodno priznanega pristopa nenasilne komunikacije, v tujini se postopoma izobražuje iz gibalno-terapevtske metode, imenovane Movement medicine, ter se vključuje v organizacijo in vodenje različnih dogodkov in projektov.

Lesene skulpture, knjiga pesmi in glasba so Javorjevo posvetilo in poskus praktične predstavitve doživljanja in stika s pravljičnimi navdihi bohinjske narave. »Glede na osebno izkušnjo menim, da je lahko stik s subtilnimi razsežnostmi narave v oporo vsem ljudem, bodisi za prebujanje kreativnih moči posameznika ali za navdahnjenost, ki jo nato lahko uporabimo v vsakdanjem življenju, delu in odnosih,« je dejal avtor o svojem delu in dodal: »Prav tako mi je blizu dojemanje, da nam je poglobljen stik z naravo in njenimi potenciali lahko v pomoč pri preobražanju duševnih oziroma čustvenih bolečin, ranjenosti in travm, iz katerih naj zraste naša osebna ''triglavska roža'', ki nam ob zaužitju tako kot Zlatorogu povrne moči in tudi smisel, hvaležnost in navsezadnje obzir do izkušnje življenja, ki nam je dano in ki nas obdaja.« Bohinjske himne torej po njegovih besedah predstavljajo povabilo k izgradnji, vzdrževanju in krepitvi mostu med starodavno inteligenco naše elementarne narave in modernim, tehnološko naprednim, a od svoje lastne narave odmaknjenim življenjem sodobnega človeka.

Javor Škerlj Vogelnik v Bohinju razstavlja prvič. Na ogled je postavil devet lesenih skulptur oziroma lesenih svetil iz naplavin in posebnih žarnic, ki jih je v dar dobil od izdelovalca luči iz Londona. »Skulpture odražajo idejo ustvarjanja in pot, kako na čim bolj praktičen način predstaviti navdihe narave in pravljične svetove ljudem,« je povedal umetnik, ki Bohinj doživlja zelo živo, bogato in misteriozno. Predstavil bo tudi pesniško zbirko z naslovom Bohinjske himne, ki je izšla letos maja v samozaložbi. Sestavlja jo 33 pripovednih pesmi, opremljena pa je tudi s fotografijami v treh različnih tehnikah. Fotografije na črnem ozadju predstavljajo nemanifestirane svetove navdiha narave; fotografije v izvornem okolju Bohinja predstavljajo naravni habitat; fotografije lesenih svetil v mestnem okolju pa stik z okoljem, kjer prebiva človek. Petnajst pesmi je avtor uglasbil in jih izdal na istoimenskem albumu. »Težko opišem in še sam razumem ne, zakaj neki čutim toliko ljubezni do Bohinja, tega kraja,« je z verzom iz pesniške zbirke sklenil Javor Škerlj Vogelnik.