Spominsko ploščo v Struževem sta v družbi Mateje Udovč in Janeza Pleše odkrila Tomaž Sajovic in Stanislav Ficko. / Foto: Tina Dokl

Orožje so skrivali tudi v Struževem

Od minulega četrtka je spominska plošča tudi na domačiji Janeza Pleše v Struževem, kjer je bilo tajno skladišče orožja vojnih enot milice.

Struževo – Po doslej znanih podatkih je v letih 1990 in 1991 na Gorenjskem obstajalo 52 tajnih lokacij orožja, kar je največ med takratnimi UNZ v Sloveniji. Lokacije so bile izbrane na podlagi zaupanja v ljudi, kar je na spominski slovesnosti ob odkritju 23. spominske plošče pred objektom hranitelja orožja Janeza Pleše v Struževem poudaril tudi četrtkov slavnostni govornik Stanislav Ficko, ki je bil v času osamosvojitvene vojne komandir in poveljnik Vojne enote milice PM Kranj. »V začetku maja 1991 je bilo z Janezom Plešo dogovorjeno, da sprejme orožje v hrambo. Zaradi varnosti pisni dokument ni bil shranjen. Vse je temeljilo na popolnem zaupanju,« je spomnil Stanislav Ficko in dodal, da hranitelj takrat še malo ni pomislil na tveganje, ki ga je prevzel.

Zbrane krajane in goste je pozdravila poslanka Državnega zbora RS Mateja Udovč in opozorila na pogumen boj za našo samostojno državo in jezik. Domačinu Janezu Pleši se je za pogum zahvalil tudi predsednik Krajevne skupnosti Struževo Tomaž Sajovic. »Po pravici povedano – Struževčani nismo vedeli, da se je tukaj hranilo orožje. Hvala, da ste obeležje postavili ravno na vhodu v vas, da se bomo tega vedno spomnili,« je poudaril Tomaž Sajovic, za prijeten kulturni program pa so poskrbeli člani Kvarteta trobil Policijskega orkestra in Ženski učiteljski pevski zbor Osnovne šole dr. Franceta Prešerna Kranj.