Ne zamudite priložnosti

Res je. Ne zamudite priložnosti ostati tiho. Kdor molči, devetim odgovori. Druga možnost je, da nič ne ve. Vendar takšnega človeka ni. Če drugega ne ve, ima vsak svoje življenjske izkušnje. In vemo, da moramo drug drugega spoštovati. Poleg tega izkušnje več pomenijo kot teorije in knjige.

Prihranili bomo ogromno energije, ko bomo sebi dali priložnost ostati tiho. V zakonskih oziroma partnerskih prepirih vzcveti najprej ena, nato pa še druga jeza. Zelo pogosto niti ne vemo, kaj blebetamo v jezi. Še žal nam ne more biti, še opravičiti se ne moremo, ker se ne spomnimo lastnih besed. Zato si ob človeku, ki ne more obvladovati svoje jeze, najprej dajmo priložnosti in ostanimo tiho. Človek se bo pomiril in nato bova lažje našla skupen dogovor. Ne zamudite priložnosti ostati tiho. Kjer pa jeza eskalira oziroma se jezen človek ne more obvladovati, smo dolžni postaviti meje ali se (pravočasno) umakniti iz takšnega odnosa.

Najstniki nas tako ali tako samo preizkušajo, koliko zdržimo. Ker oni ne morejo ostati mirni, moramo starši stati za svojimi stališči in ohraniti mirno kri. Tudi ob njih imamo vsak dan znova priložnost ostati tiho. Precej podobno je pri odraslih otrocih. Oni so odrasli in svoje odločitve ter posledice sprejemajo z vso lastno odgovornostjo. Starši lahko le zaupamo in upamo, da se jim bo dobro izšlo – da jih ne bo preveč bolelo. Tako ali drugače. Starejši človek s svojo modrostjo lažje ostane tiho. Bolj ko komentiramo probleme mladih ali njihovih družin ali jim dajemo nasvete, slabše je. Najboljše izkušnje so lastne. Le včasih so dražje.

Skoraj vsakodnevno imamo priložnosti ostati tiho ob ljudeh, ki vse vedo. Ker nič nimamo dodati njihovemu znanju, je daleč najboljše izkoristiti priložnost ostati tiho. In se čuditi, kako je mogoče, da nekateri ljudje vse vedo. Njihovi bratranci in sestrične so stalni kritiki. Najbolj nesmiselno jih je prepričevati, da svet ni tako črn, da o novi krizi govorijo že tri leta, pa je še ni, da prihaja apokalipsa, da je vsepovsod vse narobe … Ostati tiho ne pomeni, da jih v tem podpiramo. Če bi jim vzeli tarnanje in kritiziranje, jim ne bi nič ostalo. Žal je to vse, kar imajo.

Kadar nam uspe izkoristiti priložnost ostati tiho, takrat postanemo poslušalci. Aktivni poslušalec se zanima za sogovornika, za njegove uspehe in poraze, takrat se zanimamo za ljudi, ki nas obkrožajo. Kot aktivni poslušalci bomo vedno našli sogovornike. Aktivni poslušalec ne daje nasvetov, temveč spoznava sogovornika. In ker je poslušanje bolj pomembno kot govorjenje, je aktivno poslušanje glavni vstop v dobre, zaupljive odnose. Aktivno poslušanje ni molk, čeprav ni veliko besed. Molk pa je lahko precej neprijeten. O tem naslednjič.