Zahteve upokojencev vladi

Ob mednarodnem dnevu starejših je Zveza društev upokojencev Slovenije predstavila zahteve v zvezi s položajem starejših, ki jih naslavlja vladi, poslancem in političnim strankam.

Kranj – Terjajo odpravo anomalij glede višine varstvenega dodatka 591 evrov, do katerega so upravičeni trajno nezaposljivi ali trajno nezmožni za delo ali starejši od 63 let (ženske) ali 65 let (moški) kot socialnega transferja in višino minimalne pokojnine za štirideset let dela brez dokupa, ki znaša 530 evrov v letu 2019. Vlada naj tudi upošteva zakon in izplača letni dodatek vsem upravičenim po sistemskem zakonu, prav tako naj t. i. upokojenski regres razbremeni obdavčitve.

Predlagajo spremembo v zakonu, ki bi določila sistemsko financiranje z »upokojenskim evrom« za delovanje upokojenskih in invalidskih organizacij na državni ravni, ki si prizadevajo predvsem za izboljšanje gmotnega položaja upokojencev in pogojev na področjih zdravstva, sociale, bivanjskega standarda in humanitarne dejavnosti. Od leta 2020 naprej naj se pokojnine redno usklajujejo po sistemskem zakonu. V letu 2025 mora minimalna pokojnina za 40-letno delo brez dokupa preseči mejo revščine. Izredna uskladitev pokojnin za leto 2019 naj bo najpozneje septembra ali oktobra, in ne, kot je določeno, decembra 2019. Gre za nekaj več kot 7,2 milijona evrov za 620 tisoč upokojencev. Gospodarska rast je bila ugodna in ocenjujejo, da ni razloga, da tega ukrepa ne bi izvedli. Opozarjajo tudi, da se upokojencem povrne za 7,2 odstotka v obliki izrednega usklajevanja pokojnin, ker se pokojnine niso usklajevale od leta 2010 do 2016. Zaradi neusklajevanja bi sicer upokojencem dolgovali 8,6 odstotka. Poleg tega terjajo tudi spremembo zakona o dolgotrajni oskrbi, na katerega čakamo že več kot desetletje. Predlagajo pa tudi ponovno uvedbo pogrebnine za vse.