Avtorica razstave ddr. Verena Vidrih Perko je bila tudi tokrat odlična vodička po razstavi.

Ta čudoviti uhan kranjske zgodovine

V Vitrini meseca so predstavljene kranjske arheološke najdbe nakita, ki še niso bile na ogled.

Kranj – Po lanskoletni obsežni arheološki razstavi Nakit ostane, ki so jo v Gorenjskem muzeju pripravili skupaj z Muzejem mesta Beograd, je tokratna Vitrina meseca v Mestni hiši neke vrste njeno nadaljevanje. Kot je povedala avtorica tokratne Vitrine, te so sicer kar tri, ddr. Verena Vidrih Perko, je bilo spodbud za razstavo več. V Gorenjski muzej je polagoma začelo dotekati gradivo, ki so ga prejšnje desetletje odkrili pri številnih arheoloških posegih v Kranju. »Pri pregledovanju in dokumentiranju najdb me je še posebej navdušil zlat uhanček iz 18. stoletja, sicer ena od grobnih najdb ob kranjski župni cerkvi,« je na odprtju razstave povedala Vidrih Perkova.

Na ogled so eksponati v treh vitrinah. V prvi kraljuje omenjeni uhan in nekaj najzanimivejših najdb z najdišča ob kranjski farni cerkvi, največjem staroslovanskem grobišču pri nas. Tu so najdbe iz devetega in desetega stoletja, ob njih pa tudi kasnejše, kot sta gotski ključ in omenjeni uhan. V drugi vitrini so predmeti iz najdišča na Lajhu, predvsem iz germanskega obdobja Kranja, v tretji vitrini pa so fibule iz zgodnjerimskega obdobja ter nekaj najdb, ki govorijo tudi o delavnicah, ki so našle prostor v takratnem naselju.

Kot je še dejala avtorica postavitve, je namen vitrine z izbranimi predmeti opozoriti na pomen kranjske kulturne dediščine, ki v svoji materialni in duhovni vseizpovednosti postavlja mesto Kranj v središče razvoja slovenske kulture.