Spoštovanje

Hitro smo pozorni oziroma se zdrznemo, kadar nismo deležni spoštovanja. Vsem ugaja, kadar so drugi do nas spoštljivi. Takrat se vzpostavi prijetno vzdušje in mi smo se dolžni odzvati na podoben način. Vendar bolj kot odziv na posamezne ljudi ali dogodke je spoštovanje najprej obrnjeno proti nam samim. Govorimo o življenjski drži, ki vključuje spoštovanje. Zato ne moremo govoriti le o spoštovanju drugih ljudi. Nujno moramo vključiti najprej sebe in druge kot tudi svojo naravo, okolico. Vsakdanjik, prežet s spoštovanjem vsega okoli nas in nas samih, je znosnejši. Z roko v roki gresta skupaj s hvaležnostjo. Zdi se, da se ti dve vrlini poznata in prepletata.

Pisali smo že, kako zelo je za dober zakonski odnos pomembna ranljivost. Ta poveže med seboj moža in ženo. Vez ranljivosti je precej močnejša kot vez, ki se stke le v lepih in veselih trenutkih. Zaradi ranljivosti se nam avtomatsko poveča medsebojno spoštovanje. Kako ne bi partnerja spoštovali in mu stali ob strani, kadar doživlja težke trenutke. Zakonska oz. partnerska ljubezen raste počasi. Največkrat zraste iz zaljubljenosti ali vsaj začetne simpatije. Tudi spoštovanje prihaja počasi. Je pa zanimivo, da več kot ga dajemo, več ga dobimo. Kadar pa so ljudje okoli nas nespoštljivi, imamo ne samo pravico, temveč celo dolžnost do samih sebe, da se zaščitimo. Moramo se imeti toliko radi in se spoštovati, da bomo odločno postavili meje ali pa se bomo iz nespoštljivih odnosov umaknili.

Starši smo svojim otrokom dolžni izkazovati veliko spoštovanja. Kar bodo dobili, bodo dajali naprej. In ne nazadnje, kar jim bomo mi dali v otroštvu, bomo v starosti dobivali nazaj. Zato se ni smiselno jeziti na obnašanja, vedenja in življenjske drže lastnih otrok. So vedno produkt našega dela, vzgoje, namenjenega časa. Starši pogosto pozabimo, da smo najprej mi dolžni spoštovati lastne otroke (ker smo starejši, modrejši). Še posebno v trenutkih, ko se oni ne obvladujejo. Nato nas bodo tudi oni. Če nas ne bodo mogli spoštovati zaradi našega neprimernega vedenja in neumnih življenjskih potez, si bodo vedno želeli ob sebi imeti dostojanstvenega odraslega starčka, ki ga bodo lahko spoštovali.

Vzdušja po naših podjetjih bi bila lepša in bolj ustvarjalna, ko bi se odločili za medsebojno spoštovanje. Po hierarhiji gor in dol. V obe smeri. Drug drugega ne glede na položaj. Večjo odgovornost imajo vodilni, ki imajo v svojih rokah večjo moč in možnost sprememb. Spoštovanje od zgoraj navzdol se hitro širi, nespoštovanje pa še hitreje. Medsebojno spoštovanje ima neposredni vpliv na dolgoročni finančni uspeh podjetja, nespoštovanje pa takojšen v manjši delovni vnemi, manjši ustvarjalnosti in precej hitro v slabših financah.

Spoštljiv do drugega ni biti težko. Spoštujmo drugega tako, kot bi mi želeli, da drugi spoštujejo nas. Delajmo tako, kot bi želeli, da bi naš način dela, odnosov, postal zakon za vse ljudi. Da bi nas drugi želeli posnemati v našem Spoštovanju, Dobroti.