Letos slavijo hojo

Vse do nedelje se bo odvijal letošnji Evropski teden mobilnosti (ETM), pri katerem z domiselnim programom sodeluje kar 78 slovenskih občin, med njimi tudi devet gorenjskih.

Kranj – V okviru ETM bodo tudi letos glavno pozornost namenili ozaveščanju o trajnostni mobilnosti in zmanjševanju cestnega motornega prometa, saj ta v Sloveniji prispeva največji delež toplogrednih plinov. Tokrat poteka pod geslom Gremo peš!, tako da bodo v prvi vrsti promovirali hojo kot najučinkovitejši in časovno konkurenčen način premikanja v prometu. »Hoja je drugi najpogostejši način premikanja v slovenskih naseljih, saj je primerna za krajše razdalje do dveh kilometrov, kar je tudi približna dolžina pri nas opravljenih vsakokratnih poti. Zaradi vsega tega bomo v septembru slavili hojo,« so pred začetkom ETM poudarili na ministrstvu za infrastrukturo. Hojo tako v okviru letošnjega ETM postavljajo ob bok javnemu potniškemu prometu in kolesarjenju kot potovalnim načinom trajnostne mobilnosti.

»Velika težava sodobne družbe je tudi pomanjkanje fizične aktivnosti prebivalcev zaradi pretirane rabe osebnih avtomobilov. Ker se preveč zanašamo na avtomobile, so naše ulice polne pločevine, naš zrak je onesnažen, mi sami pa se veliko premalo gibamo,« je poudarila slovenska koordinatorka ETM Polona Demšar Mitrovič z ministrstva za infrastrukturo in dodala, da so prav zato letošnji ETM posvetili hoji kot najdostopnejšemu, najbolj zdravemu in najcenejšemu načinu premikanja. V sodelujočih občinah bodo tako v tem tednu spodbujali hojo in druge trajnostne potovalne načine. Med drugim bodo pripravili dan brez avtomobila ali za cestni promet začasno zaprli izbrane ceste in trge, promovirali bodo aktivni način prihoda v šolo in organizirali tematske sprehode oziroma pohode, tudi za osebe s posebnimi potrebami. Spodbujali bodo prihod na delovno mesto s kolesom ali peš, izvajali pa bodo tudi teste hoje.

»Hoja ni koristna le za okolje, ampak je blagodejna tudi za naše zdravje. Tudi sama veliko hodim, ko mi čas dopušča,« je ob tem poudarila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, ki opozarja, da prav cestni motorni promet pri nas izmed vseh sektorjev prispeva največji delež toplogrednih plinov, kar pospešuje podnebne spremembe. Zato na ministrstvu spodbujajo okolju prijaznejše načine potovanja, kot so javni potniški promet, kolesarjenje in hoja. Zavedajo pa se, da bodo ljudje javni potniški promet uporabljali samo, če bo dovolj učinkovit. V preteklosti so tako že izvedli nekaj ukrepov v tej smeri. »Uvedli smo hitre avtobusne povezave z Ljubljano in tudi enotno vozovnico javnega potniškega prometa, s katero se lahko na določeni relaciji peljemo z vlakom in avtobusom, ne glede na to, katero podjetje izvaja prevoz. Premiki so očitni tudi na železnicah,« je razložila Alenka Bratušek.