Razstava Stopimo v svet Marjana Mančka – ilustratorja, ki je zaznamoval sleherno otroštvo in mladost na Slovenskem / Foto: Primož Pičulin

Svet ilustracij in starih igrač

V tržiški Galeriji Paviljon NOB bo do 26. oktobra na ogled dvojna razstava – dela ilustratorja Marjana Mančka in stare igrače edinega slovenskega otroškega muzeja Hermanov brlog iz Muzeja novejše zgodovine Celje.

Tržič – Ustvarjalno delo Marjana Mančka je zaznamovalo sleherno otroštvo in mladost na Slovenskem. Le kdo ne pozna njegovih slikanic Pedenjped, Mojca Pokrajculja, Peter Klepec; pa njegovih avtorskih stripovskih junakov Modrega medvedka in Pipija ter Cicibabe. V njegovo obsežno zbirko se je uvrstilo več kot dvesto slikanic, je eden redkih, ki ustvarja tudi avtorske slikanice in stripe, likovno pa je zasnoval še nekaj lutkovnih predstav in se ukvarjal s filmsko animacijo. Njegove ilustrirane prigode iz pravljic in stripov so v začetku septembra zaživele v Galeriji Paviljon NOB. Manček v Tržiču tokrat razstavlja drugič, prvič so ga gostili pred dobrega četrt stoletja. Razstava Stopimo v svet Marjana Mančka je nastala ob njegovem sedemdesetem osebnem jubileju in je sestavljena iz žlahtnega izbora njegovega petdesetletnega ustvarjalnega. »Začel sem kot karikaturist in se kasneje posvetil ilustracijam, ki so še danes aktualne, verjetno prav zaradi edinstvene humorne note,« je pojasnil Marjan Manček in dodal: »Navdih črpam iz bogatega otroštva, humorja, ki sem ga podedoval po očetu, in senzibilnosti, ki sem jo dobil po mami.« Odprtja razstave v Tržiču se je udeležila tudi Irena Matko Lukan, urednica otroškega leposlovja pri Založbi Mladinska knjiga, ki je lansko leto skupaj z Marjanom Mančkom in njegovo ženo Marto pripravila album zgodb, pesmi in stripov z Mančkovimi ilustracijami, naslovljen Mančkarada.

Razstavo ilustracij dopolnjuje razstava starih igrač z naslovom Brlog igrač, ki šteje nekaj manj kot 200 igrač iz Slovenije in sveta, med njimi pa je tudi družabna igra, ki je bila narejena v Tržiču. »Svet raznovrstnih igrač obiskovalcem sporoča, da so kljub različnim družbenim in socialnim razmeram, v katerih so odraščale generacije otrok, ti igrače vedno imeli, se z njimi igrali, učili, pridobivali socialne veščine in se ob njih razvijali. To daje igračam neizbrisen pečat pomembnosti in posebno mesto na muzejski razstavi,« je pojasnila varuhinja razstave igrač Jožica Trateški iz otroškega muzeja Hermanov brlog v Celju.