Delavnice v jezeru v Javorniškem Rovtu se je udeležilo enajst udeležencev, ki so najprej opravili niz dihalnih vaj, s čimer so se napolnili s kisikom. Zatem so se sproščeno podali v mrzlo vodo ...

Zdravje iščejo v ledeni vodi

Jezero v Javorniškem Rovtu ima le šest stopinj Celzija, skupina pristašev metode Wim Hof pa je v njem našla ledeni izziv. Prepričani so, da je kopanje v ledeni vodi v kombinaciji z zavestnim dihanjem in pravo miselnostjo ključ do zdravja.

Z zavestnim dihanjem in hladno vodo aktiviramo tudi 'notranjega zdravnika' in s tem procese samozdravljenja.

Javorniški Rovt – »Na mrzlo vodo se pripravimo z dihalnimi vajami, s katerimi aktiviramo notranji ogenj. Na delavnicah so začetniki v vodi od trideset sekund pa do dveh minut, jaz sem bil najdlje v vodi 25 minut, in sicer v Kamniški Bistrici, ko je imela tri stopinje. Po zaključku se vsi počutimo fantastično, saj se telo popolnoma regenerira,« je povedal Emil Ledenko z vzdevkom Ledeni, Domžalčan, ki se že tri leta ukvarja s posebno metodo, imenovano Wim Hof. Delavnica po tej metodi je nedavno potekala v jezeru ob Domu Trilobit v Javorniškem Rovtu, v katerem je voda tudi v vročih poletnih dneh imela le šest stopinj Celzija. Metoda nosi ime po izumitelju, nizozemskem športniku Wimu Hofu, ki je z raziskovanjem ugotovil, da obstaja zelo enostaven način, kako doseči boljše zdravje: s kopanjem v ledeni vodi! »Wim Hof je znanstveno dokazal, da lahko s pomočjo zavestnega dihanja, miselnosti in hladne vode aktivno vplivamo na živčni, hormonski, imunski in krvnožilni sistem. Na ta način se v telesu sproščajo dopamin, serotonin, melatonin, endorfini in kanabinoidi, znižuje pa se raven stresnega hormona kortizola, ki uničuje naše zdravje,« je povedal Ledenko. Z metodo omogočimo telesu, da iz krvi sprošča precej več kisika v celice, mišice, tkiva in možgane, s čimer se telo alkalizira. To pa preprečuje nastanek bolezni, ki lahko 'preživijo' le v kislem okolju. Boljši je spanec, zmanjšajo se vnetja v telesu, izboljša se presnova, povečajo se energija, moč volje, ustvarjalnost ... Poveča pa se tudi odpornost na mraz; Emil Ledenko, ki ima po naključju priimek, ki ga tako dobro označuje, je povedal, da ga je še tri leta nazaj vsako zimo neznansko zeblo. Odkar se ukvarja z metodo Wim Hof, pa tudi pozimi hodi naokrog v kratkih rokavih.