Dolgotrajna izpostavljenost tobačnemu dimu lahko med pasivnimi kadilci privede do razvoja istih bolezni kot pri kadilcih. / Foto: Tina Dokl

Ne kadite v avtu

Od 2. do 15. septembra v sodelovanju ministrstva za zdravje, policije, Nacionalnega inštituta za javno zdravje, AMZS in drugih nevladnih organizacij ter medijev potekajo aktivnosti za ozaveščanje javnosti o prepovedi kajenja v vozilih ob prisotnosti mladoletnih oseb ter škodljivosti pasivnega kajenja. Kadilce tokrat nagovarjajo tudi k opuščanju kajenja, saj kajenje ogroža zdravje in dokazano povzroča raka in druge bolezni, pasivno kajenje v tako majhnem prostoru, kot je vozilo, pa škoduje vsem, še posebej otrokom. Potrjeno je, da dolgotrajna izpostavljenost tobačnemu dimu lahko med pasivnimi kadilci privede do razvoja istih bolezni kot pri kadilcih. Pri tem je visokemu tveganju še posebej izpostavljeno zdravje dojenčkov in majhnih otrok. Otroci, ki so pasivni kadilci, pogosteje obiščejo zdravnika, imajo slabše razvita pljuča, pogosteje zbolijo za pljučnico ali bronhitisom in imajo pogostejše zdravstvene zaplete. Pasivno kajenje lahko povzroči tudi nenadno smrt dojenčka.

Vsak, ki vdihuje tobačni dim – še posebej v tako majhnem prostoru, kot je avtomobilska kabina –, ima večje tveganje za razvoj koronarne srčne bolezni, možganske kapi ali pljučnega raka. Tobačni dim je namreč mešanica plinov in delcev, ki vsebuje več kot 7000 različnih kemičnih snovi, med katerimi je stotine škodljivih, okoli sedemdeset pa jih dokazano povzroča raka.

Organizatorji akcije sporočajo: Če kadite in s tem škodujete sebi, to še ne opravičuje ogrožanja zdravja drugih. Prepovejte kajenje v vozilu, tudi če je vključeno prezračevanje ali so odprta okna. Prav tako poskušajte v največji možni meri zagotoviti, da nihče ne kadi v bližini vaših otrok.