Sredstva za skoraj dva milijona evrov vredno investicijo v prizidek radovljiškega zdravstvenega doma sta skupaj prispevala Občina Radovljica in Osnovno zdravstvo Gorenjske. / Foto: Gorazd Kavčič

V prizidku bodo štiri nove ambulante

V Radovljici so včeraj namenu predali novi prizidek k tamkajšnjemu zdravstvenemu domu. Na skoraj tisoč kvadratnih metrih površin so uredili štiri ambulante, telovadnico za nevrofizioterapijo, večnamenski prostor ter prostore za referenčne ambulante in psihologa.

»Novi prostori bodo omogočili prijaznejši stik z bolnikom in zato pogoje za bolj kakovostno obravnavo,« je poudarila direktorica Zdravstvenega doma Radovljica Maja Petrovič Šteblaj.

Radovljica – Včeraj so v Radovljici s priložnostno slovesnostjo odprli novi prizidek k tamkajšnjemu zdravstvenemu domu, v katerem so na več kot 850 kvadratnih metrih novih površin pridobili tri ambulante družinske medicine, ambulanto pediatrije, telovadnico za nevrofizioterapijo, večnamenski prostor ter prostore za referenčne ambulante in psihologe. Stroške za 1.9 milijona evrov vredno naložbo sta si, v polovičnih deležih, razdelili Občina Radovljica in Osnovno zdravstvo Gorenjske.

Radovljiški župan Ciril Globočnik je na slovesnosti poudaril, da bodo z novimi prostori rešili prostorsko stisko zdravstvenega doma in zagotovili boljše pogoje za izvajanje zdravstvene dejavnosti v občini. »To je velika pridobitev za občino,« je zadovoljen župan, ki je vesel tudi, da se v Radovljici ne soočajo s takim pomanjkanjem zdravnikov kot ponekod drugod.

Kljub vsemu tudi v Radovljici manjka zlasti zdravnikov družinske medicine. Kot je pojasnila direktorica zdravstvenega doma Maja Petrovič Šteblaj, so lani izgubili dve zdravnici, zato bi takoj zaposlili dva zdravnika družinske medicine in pediatra. Da bi zagotovili delo v pogojih, ki jih predlaga aneks k splošnemu dogovoru, pa bi potrebovali celo pet zdravnikov. Težave bodo reševali s specializanti; trenutno imajo zaposlene štiri, še enega pa si delijo z zdravstvenim domom v Tržiču.

Kadrovska situacija v Radovljici vseeno ni tako pereča kot ponekod drugod na Gorenjskem, je povedal direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik. »Imamo specializante in računamo, da se bo situacija tako v Radovljici kot drugod na Gorenjskem sčasoma umirila in stabilizirala,« je povedal in dodal, da nove zdravnike iščejo tudi v tujini, zlasti v državah bivše Jugoslavije.

Kot je še poudaril Veternik, gorenjsko osnovno zdravstvo poleg kadrovskih težav pesti tudi prostorska stiska. Prizidek bi tako potrebovali tudi v Škofji Loki in Kranju, kjer se bodo investicij predvidoma lotili v prihodnjih letih, trenutno pa poteka prenova pediatrije na Jesenicah, prenova kotlovnice in laboratorija na Bledu, v Tržiču in v Bohinju pa bodo izvedli energetsko sanacijo stavb.

Ob tej priložnosti je župan Ciril Globočnik zbranim predstavil tudi novi projekt Prostofer, ki ga v teh dneh začenjajo v Radovljici. Projekt je predvsem namenjen starejšim občanom, ki potrebujejo prevoz, pa si iz različnih razlogov tega ne morejo zagotoviti sami. Projekt, v katerega so vključeni šoferji - prostovoljci, omogoča večjo mobilnost starejših in s tem tudi boljšo dostopnost do zdravstvenih storitev.