Tako Adriini piloti kot zaposleni na Fraportu Slovenija se z delodajalci še vedno pogajajo glede kolektivnih pogodb. / Foto: Gorazd Kavčič

Se obeta stavkovni val?

Na letališču se obetajo serije stavk Adriinih pilotov, stavke niso izključili niti predstavniki sindikatov letaliških delavcev, zaposlenih na Fraportu Slovenija.

Prvo stavko nameravajo piloti začeti v nedeljo ob polnoči, trajala pa bo do torka ob polnoči. Poleg tega pa v primeru, da pravočasno ne dosežejo dogovora, predvidevajo tudi stavki med 18. in 20. septembrom ter med 30. septembrom in 2. oktobrom.

Zgornji Brnik – Po precej burnem poletju na brniškem letališču se v začetku jeseni napoveduje stavkovni val. Kot so pred dnevi napovedali v Sindikatu prometnih pilotov Slovenije, bodo v primeru, da ne dosežejo dogovora z vodstvom družbe, že to nedeljo serijo tridnevnih stavk začeli piloti Adrie Airways.

Kolektivna pogodba pilotov se je namreč iztekla konec avgusta, sindikat pa z vodstvom podjetja še ni uskladil zahtev glede nove. Kot pravijo v sindikatu, so vodstvo Adrie sicer že konec lanskega poletja pozvali k začetku pogajanj za novo kolektivno pogodbo, a so se ta začela šele maja letos, bolj intenzivno pa v prejšnjem mesecu.

»V sindikatu smo večkrat poudarili, da si želimo predvsem urediti delovne pogoje pilotov, saj so ti ob trenutni obliki dela postali nevzdržni. Svoj glavni cilj smo večkrat poudarili tudi delodajalcu, obenem pa ga tudi pozvali, da naj nemudoma preneha neprestane kršitve obstoječe kolektivne pogodbe,« so povedali v sindikatu, kjer so že določili termine tridnevnih stavk. Prvo bodo začeli v nedeljo ob polnoči in bo trajala do torka ob polnoči. Poleg tega pa v primeru, da pravočasno ne dosežejo dogovora, predvidevajo tudi stavki med 18. in 20. septembrom ter med 30. septembrom in 2. oktobrom.

»Želeli bi poudariti, da smo se piloti v Adrii na račun možnega dogovora odpovedali marsikateri zahtevi, ki je popolnoma upravičena, vendar želimo jasno povedati, da je določene minimume za delo treba sprejeti in mimo teh ne mislimo opravljati svojega dela,« so še dodali.

Stavka tudi med letališkimi delavci?

Že več mesecev potekajo tudi pogajanja glede tarifnega dela kolektivne pogodbe letaliških delavcev, zaposlenih na Fraportu Slovenija. Sindikat poklicnega gasilstva Aerodrom Ljubljana, Svobodni sindikat Aerodrom Ljubljana in Sindikat družbe Aerodrom Ljubljana so se pred dnevi poenotili v svojih stališčih in ne bodo več nastopali v dveh sindikalnih skupinah. »Glede na to, da je vodstvo ljubljanskega aerodroma v pogajalskem procesu z dvema ločenima skupinama na strani zaposlenih večkrat omenjalo težave, ki so jim jih predstavljale različne sindikalne zahteve, smo se na sindikalni strani potrudili svoje zahteve spraviti na skupni imenovalec,« je povedal David Švarc iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki je sicer zatrdil, da imajo v sindikatih še »nekaj manevrskega prostora«, v okviru katerega lahko pri svojih zahtevah še nekoliko popustijo, če prejmejo resen približevalni predlog s strani vodstva Fraporta. Nazadnje so se z vodstvom podjetja sestali v sredo, ko je do določenih usklajevanj sicer prišlo, a bo po Švarcevih besedah več konkretno znanega po današnjem popoldanskem sestanku vseh treh sindikatov, ko se bodo dogovarjali o nadaljnjih aktivnostih.

»Do stavke bo prišlo, če se bodo za to možnost uveljavljanja svojih pravic v primeru neuspelega dogovora z vodstvom ljubljanskega aerodroma odločili zaposleni pri Fraport Slovenija. Krovni sindikati jih bomo pri tem podprli in nudili vso potrebno pomoč,« je še povedal Švarc.

Kot smo že pred časom poročali, so nazadnje sindikati ponudili 12-odstotni dvig osnovnih plač in dvig dodatka na nedeljsko delo s petdeset na osemdeset odstotkov ter stoodstotno eskalacijo plač z letno stopnjo inflacije v Sloveniji, kar po napovedih v naslednjih dveh letih pomeni 2,2-odstotno letno usklajevanje. Predloga predstavniki Fraporta Slovenija niso sprejeli in ponudili petodstotni dvig osnovnih plač, dodatno pa še 1,84-odstotni dvig v letih 2020 in 2021 ter dvig letne eskalacije z 0,8 na en odstotek, hkrati pa so po besedah vodje pogajalske skupine na strani vodstva podjetja Boštjana Šijanca zaposlenim ponudili tudi enkratno izplačilo 480 evrov (zaradi prvotnega dogovora, da bodo plače višje že od julija letos).