Na info točki v Mojstrani so informatorji potnike pozdravili in jim razdelili brezplačne izvode publikacije, v kateri je povzet namen akcije. Delili so tudi eko vrečke, ki s potiskom promovirajo ta projekt. / Foto: Bogdan Janša

Skoraj tri tisoč jih je raje izbralo avtobus

V treh prometno najbolj obremenjenih koncih tedna v avgustu so iz Mojstrane do Aljaževega doma v Vratih z brezplačnim javnim avtobusom prepeljali skoraj tri tisoč potnikov. S projektom umirjanja prometa so dolini »prihranili« dodatnih tristo do štiristo parkiranih vozil na dan.

Mojstrana – V občini Kranjska Gora so skupaj s partnerji tri konce tedna v avgustu, vključno s podaljšanim prazničnim vikendom, v Mojstrani zagotovili dodatna brezplačna parkirišča in brezplačni javni avtobusni prevoz do Aljaževega doma v Vratih. Koordinator projekta Bogdan Janša, kranjskogorski podžupan, je zadovoljen z odzivom uporabnikov, skupaj so v vseh dneh prepeljali skoraj tri tisoč potnikov. »Nekaj več (približno 350) je bilo tistih, ki so uporabili javni avtobusni prevoz v smeri iz doline Vrata proti Mojstrani. Iz tega sklepamo, da so se odločili, da gredo v eno smer peš, kar prav tako spodbujamo. Precej je bilo tudi takih, ki so se v eno smer peljali le del poti in na primer izstopili pri Peričniku. Med potniki je bilo približno dve tretjini domačih obiskovalcev, drugi so bili tujci, ki pa so bili zelo dobro obveščeni o tem, da nudimo brezplačen prevoz.«

Med vožnjo z avtobusom so potniki dejansko videli, kako zelo je s pločevino zaparkirana celotna pot iz Mojstrane do Vrat, koliko je »divjega« parkiranja. »S tem, ko smo omogočili avtobusni prevoz, smo dolini ''prihranili'' dodatnih tristo do štiristo parkiranih vozil na dan,« je pojasnil Janša, vesel, ker so tako domačini kot obiskovalci od drugje dobro sprejeli akcijo umirjanja prometa. Ceste letos v dneh akcije sicer niso zaprli za ostali promet, a le zato, ker jo niso smeli. Cesta je državna in takega ukrepa veljavni državni predpisi ne dovoljujejo, si pa občina prizadeva, da se cesta prekategorizira v občinsko. »Cilj projekta je, da v dolino Vrata ne bi več smelo vstopati nenadzorovano število vozil. Cilj projekta je 150 parkirnih mest v Vratih in še štirideset parkirnih mest pri Peričniku. Preostala vozila bi imela možnost parkiranja na parkiriščih v Mojstrani, za vstop v dolino pa bi koristili javni prevoz, jo obiskali peš, s kolesom. Prepričani smo, da bi bil tak ukrep pravi in da tudi obiskovalci to razumejo, če želimo trajnostno urediti promet v Vrata,« je pojasnil Janša. Projekt, kot je zamišljen, bi ob sodelovanju vseh partnerjev in državnih institucij v polnosti zaživel v dveh, treh letih. »Po prekategorizaciji ceste je vzporedno s tem treba cesto tudi asfaltirati, za oba ukrepa občina že vodi razgovore s pristojnimi ministrstvi, hkrati pripravljamo mobilno-informacijski sistem, ki bo potreben za izvedbo in nadzor režima. Predvideno je, da bi se predlagani režim izvajal od prvega junija do prvega oktobra vsako leto. Glede parkirišč v Mojstrani je izbranih nekaj lokacij, za kar občina že pridobiva gradbeno dovoljenje. Da bomo to lahko izvedli, sta potrebna prekategorizacija in asfaltiranje ceste kot prvi pogoj, ki je tudi finančno največji zalogaj in kot tak nujno potreben sodelovanja države,« je pojasnil Janša.

V akciji so sodelovali prostovoljci iz Planinskega društva Dovje - Mojstrana, gasilskih društev Mojstrana in Dovje, Turističnega društva Dovje - Mojstrana, poleg njih še Triglavski narodni park, Ivo Skumavc, predstavniki lokalne skupnosti, Društvo Zelena prihodnost Mojstrana, Medobčinski inšpektorat in redarstvo, Policijska postaja Kranjska Gora in Komunala Kranjska Gora.