K slabemu ekološkemu stanju jezera prispevajo tudi kopalci, ki se v jezeru kopajo na mestih, ki temu niso namenjena. / Foto: Tina Dokl

Zmanjšati pritiske na jezero

Pojav zlato rjavih planktonskih alg, ki so se sredi avgusta čezmerno razmnožile na Blejskem jezeru, je posledica obremenjenosti jezera s hranili in vremenskih razmer.

Bled – Sredi avgusta se je na Blejskem jezeru na hitro čezmerno razmnožila zlato rjava planktonska alga, zaradi česar so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje kopalcem celo izdali priporočila za kopanje v jezeru. Pri stiku z njimi bi namreč lahko prišlo do alergijskih reakcij, kot sta draženje kože in sluznic ter oteženo dihanje.

Cvetenje alg v Blejskem jezeru Špele Remec Rekar z Agencije RS za okolje ne preseneča, kljub temu pa priznava, da tako intenzivnega cvetenja alg v poletni sezoni, zaradi česar je bila voda motna tudi v zgornjem sloju, doslej še niso zaznali. »Cvetenje je bilo najintenzivnejše sredi avgusta, po prvi vremenski spremembi pa se je nekoliko umirilo in zdaj že počasi izzveneva.« Glede na številne obremenitve jezera, od prometa do ribičev in kopalcev Špele Remec Rekar ne čudi, da je prišlo do pretiranega razrasta alg. »Me je pa presenetilo, da so se pojavile tudi v površinski vodi, zaradi česar je bila voda tako motna, da ob najmočnejšem cvetenju nisi videl stopal, ko si stal v vodi.« Za poslabševanje ekološkega stanja jezera po njenih besedah niso krivi le kopalci oziroma skokovit porast turizma, ampak tudi promet in vse večje število ribičev, zato bi morali celoviteje pristopiti k zmanjševanju pritiskov na jezero. Zaveda pa se, da bo za to potrebna tudi politična volja. »Morali se bomo odločiti, ali bomo imeli Blejsko jezero ali blejski bazen.« Zato se ji zdi smiselno razmisliti tudi o pobudi blejskih naravovarstvenikov glede ustanovitve krajinskega parka na območju Blejskega kota.