Tujo planinko je ugriznil navadni gad (na sliki), ki ga najdemo v višje ležečih predelih Slovenije. Pri nas so sicer od strupenih kač najbolj razširjeni modrasi, ki živijo tudi v nižinah. / Foto: arhiv GG

Tujo planinko ugriznil gad

Tuja planinka je na Doliču v roke prijela gada, ki jo je pri tem ugriznil. Mislila je, da v Sloveniji ni strupenih kač, so pojasnili policisti.

Tudi v jeseniški bolnišnici obravnavajo le tiste primere ugrizov kač, ko pri pacientih pride do hujših težav. V povprečju kratkotrajno hospitalizirajo približno enega bolnika na leto, so pojasnili.

Dolič – Pri planinski koči na Doliču je v ponedeljek ekipa za helikoptersko reševanje v gorah posredovala zaradi ugriza kače. Tuja planinka je namreč menila, da v Sloveniji ni strupenih kač, in je v roke prijela gada, ki jo je pri tem ugriznil, so razložili na Policijski upravi Kranj. Planinko so odpeljali v ljubljanski klinični center, od koder sporočajo, da se pacientka dobro počuti in da njeno življenje ni ogroženo. Ameriška turistka je sicer kasneje za informativno oddajo Svet na Kanalu A dejala, da kače ni prijela, ampak je le spustila roko proti tlem, kjer je iskala oporo.

V Sloveniji sicer živi enajst vrst kač, tri so strupene: poleg navadnega gada tudi laški gad in modras, njihov ugriz pa je lahko tudi ogrožajoč za zdravje ljudi. Njihovi strupi lahko povzročajo hude otekline in motnje v delovanju sistema strjevanja krvi. »A da bi odrasel človek umrl zaradi ugriza strupenjače iz naših krajev, bi moral imeti že zelo veliko smolo,« poudarja zdravnik Damjan Grenc iz Centra za zastrupitve UKC Ljubljana. V centru so letos obravnavali štiri ugrize kač (po dva ugriza modrasa in gada), trem osebam pa so zagotovili protiserum. V letih 2017 in 2018 so obravnavali vsakič po dvanajst primerov ugrizov kač.

»V Center za zastrupitve UKC Ljubljana pridejo le bolniki, ki imajo srednje hude do hude znake zastrupitve zaradi ugriza strupenih kač. Če pride do zelo velike lokalne otekline, če imajo ljudje hude bolečine ali bruhajo, imajo drisko, nizek pritisk, težko dihajo ali imajo kako drugo sistemsko reakcijo, poiščejo zdravniško pomoč. Veliko ljudi zdravniške pomoči sploh ne poišče, ugrizi kač namreč najpogosteje sploh niso nevarni. Ljudem svetujem, naj se kačam v naravi izognejo in ne drezajo vanje. V kače torej ne drezamo, se jih izogibamo. Zavedati se je treba, da kače so in da posegamo v njihovo naravno okolje,« razlaga Grenc. Pri odločitvi, ali zaradi ugriza kače poiskati zdravniško pomoč, naj se vsak ravna po svojem počutju, še svetuje. »Ko kača ugrizne, je lahko to videti zelo različno, lahko sta klasični dve luknjici, lahko je samo ena luknjica, lahko je opraskanina, odvisno od situacije, v kateri je do ugriza prišlo,« pravi.

Ugrizno mesto je treba očistiti, če bi ob mestu ugriza še ostalo kaj strupa, ga je treba obrisati stran od mesta rane, da se ne zanese še dodatno v rano, nato se rano pokrije. Prizadeti ud se imobilizira po načelih prve pomoči in se poskuša bolnika na čim manj travmatičen način spraviti do zdravnika. »Ne zarezujemo, ne podvezujemo, ne sesamo, ne izžigamo, to so dokazano metode, ki ne učinkujejo, ne pomagajo. Strupa kače ne morete dobiti ven iz rane, počasi se širi v tkiva, po žilah se raznese po telesu,« še poudarja Grenc.