V ospredju Klemen Rant z nizozemskim bojnim letalom ameriške izdelave F-16

V nebo poletela mala letala

Miting malega letalstva Lesce je največji miting modelarjev, ki letijo z radijsko vodenimi maketami pravih letal, v Sloveniji. Poteka vsako leto sredi avgusta, na letošnji veliki šmaren je bil 31. po vrsti.

Lesce – Obiskovalcev je bilo tradicionalno veliko, saj je letenje modelov, gnanih z batnimi, jet in elektro motorji, ter jadralnih modelov vsakič zanimivo. Kot je povedal Matjaž Planinšek, predsednik modelarske sekcije Aerokluba Alpski letalski center (ALC) Lesce, ki dogodek organizira, je prišlo 43 modelarjev iz Slovenije, Italije, Nemčije in Avstrije. »To število je že kar standard in tudi letos smo videli nekaj novih, atraktivnih modelov,« je še dejal.

Srečko Žnidarčič je član Modelarskega društva Čuk Škofja Loka, mitingov se udeležuje že štirideset let, leškega zadnjih deset. Spominja se, kako so včasih po opremo za makete hodili v Avstrijo, zdaj pa je vse dostopno pri nas. Njegov model dvokrilca je bil na letošnjem letaku za najavo dogodka v Lescah, na mitingu pa je predstavil reaktivni model Pulso, čigar motor ustvarja močan hrup, podoben nemški leteči bombi V1. »Vseh vrst malih letal imam, tudi s helikopterjem sem že prišel. Ko si enkrat okužen s tem, ne odnehaš. Sem dovolj trmast, da sem prebolel vse krize pri učenju in vso škodo, ki jo povzročiš malim letalom, preden se naučiš,« je pojasnil in poudaril, da je bil njegov inspirator za vztrajanje v tem hobiju žal že pokojna legenda leškega modelarstva Marjan Mencinger. V istem klubu kot Žnidarčič je Andrej Mlakar, 15 let se ukvarja s tem in tudi v Lesce prihaja kar redno. Za na novo narejeni model Sukhoi proizvajalca Kroll je dejal, da leti kot po tračnicah, da je dobro vodljiv; okrog 180 kilometrov na uro zmore, konice propelerja pa gredo v nadzvočno hitrost. Deset tisoč evrov prihrankov stane tak model, da zmore toliko, kot Andrejev. Klemen Rant je član Aerokluba Kranj, vsako leto pride v Lesce, z različnimi modeli. Dan pred mitingom je opravil testni polet z nizozemskim bojnim letalom ameriške izdelave F-16. Poletel je s čez tristo kilometri na uro; za približno osem minut letenja porabi dva litra kerozina. Sladkorček pa je bilo edino malo letalo, ki je imelo dovoljenje za prelet nad gledalci, in dejansko je odvrglo bombončke.

Za priznanja v posameznih kategorijah Alpskega pokala so sodniki modele ocenili po prikazanem letenju in videzu. Pokale so prejeli Wolfgang Rossenegger v kategoriji motorni modeli, Joachim Hohenwarter v kategoriji reaktivni modeli, Miha Kramberger v kategoriji jadralni modeli, Grega Štular v kategoriji akrobatski modeli in Christian Gschwenter v šov programu. Obiskovalci so lahko uživali tudi v dnevu odprtih vrat Aerokluba ALC Lesce, si ogledali letala in se morda odločili za panoramski let.