Tudi med kopanjem bodite pozorni, da je vaša lastnina vedno pod nadzorom.

Varni tudi na dopustu

Ko se želite ohladiti in za krajši čas skočiti v reko, jezero ali morje, bodite pozorni, kaj puščate na obali in na vidnih mestih v avtomobilu. Poskrbite tudi za avto in varen dom.

Kranj – Poletje se še ni izteklo in številni se na dopust šele odpravljajo. Opozorilo pred tatovi, ki prežijo na priložnosti, zato tudi zdaj ni odveč. Kar nekajkrat v zadnjih tednih so namreč policisti poročali o tatvinah, ko so se prijetni poletni dnevi končali s slabo voljo okradenih kopalcev in izletnikov.

Dejstvo je, da tudi na kopališčih storilci kaznivih dejanj ne počivajo. »Previdnost pred priložnostnimi tatovi zato ne bo odveč. Pazite pa tudi na druge in njihovo premoženje. Če bomo vsi tako ravnali, bo zagotovljena večja varnost,« svetujejo policisti in opozarjajo, da vrednih stvari nikoli ne puščajte brez nadzora.

Varni tudi na dopustu

Dejstvo je, da na varnost ne smemo pozabiti niti, ko smo na dopustu. Ravno takrat se namreč hitro zgodi, da v dopustniški sproščenosti pozabimo na varnost svojega imetja.

»Ko ste v tujini, je denar najbolje menjati v menjalnicah oziroma bankah, ne na ulici, kjer so turisti izpostavljeni prevaram ali celo roparjem. Med obiski lokalov in tudi sicer ne razkazujte denarja,« svetujejo policisti in dodajajo, da je posebno pozornost treba nameniti tudi prtljagi na letališčih, avtobusnih in železniških postajah. Vidno označena prtljaga z imenom in priimkom ter naslovom na njej lahko nepridipravu izda podatek, kje je prazno stanovanje.

Prav tako je treba posebno pozornost posvečati predmetom, ki so najpogosteje tarča tatvin: digitalna tehnika, mobilni telefoni, osebni nakit in drugi predmeti, ki jih nosimo s seboj na dopustu. Predvsem je pomembno, da stvari ne puščamo brez nadzora.

Dokumente, čeke, plačilne kartice in gotovino hranite v notranjem žepu oblačil ali torbici, pritrjeni okoli pasu. Ne nosite jih s seboj ob bazen ali na plažo, če že vnaprej veste, da bodo tam brez nadzora. Če se vseeno odločite in nesete na plažo ali ob bazen nekaj denarja, ki ga potrebujete za hrano in pijačo, ga vzemite zgolj toliko in ga spravite v denarnico, kjer ne bo dokumentov, saj boste v primeru kraje nekaj evrov precej laže pogrešili, kot če boste ostali brez dokumentov, plačilnih kartic in drugih vrednih papirjev, kot so na primer letalske vozovnice. Te raje pustite v hotelskem sefu ali na drugih varnih krajih.

Marsikdo se odloči, da ob odhodu na plažo ali bazen pa tudi v hribe dokumente in vredne predmete pusti v avtomobilu. Policisti opozarjajo, naj to ne bo na vidnem mestu, predvsem ne na sedežih. Ne premeščajte vrednejših stvari v prtljažnik na parkirišču, kjer boste pustili vozilo. To raje storite že prej. Če ni nujno, na parkirišču ne odpirajte prtljažnika, v katerem imate vidno zloženo prtljago. Prav tako vozil ne puščajte na slabo osvetljenih samotnih mestih.

Ne ustavljajte neznancem, ki želijo vašo »pomoč«, še zlasti ne na avtocesti. Za to obstajajo pristojne službe, ki bodo poskrbele tudi za ustrezno zavarovanje kraja. Če izgubite ključe, takoj poskrbite, da nekdo varuje vozilo, saj je možno, da ni šlo za izgubo, ampak krajo.

Poskrbite za dom

Pred odhodom na dopust poskrbite tudi za varen dom. Na telefonskih odzivnikih ali na vratih ne puščajte sporočil o dolgotrajnejši odsotnosti. Dovolj je, če se sporočilo glasi »trenutno nismo dosegljivi«. Daljše odsotnosti ne objavljajte na družbenih omrežjih in na odzivniku spletne pošte. Preverite tudi, ali so vsa vrata in okna dobro zaprta. Ne puščajte ključev v poštnem nabiralniku, pod predpražnikom ali pod cvetličnim lončkom, saj so tako dostopni tudi vlomilcu. Če odhajate na dopust, povejte sosedom, sorodnikom oziroma drugim ljudem, ki jim zaupate.