Polona in Marko Kuhar, lastnika Brunarice Sonček. Marko je tudi predsednik Pašne skupnosti Jezerca.

Na krvavških planšarijah je vseskozi zelo živahno

Na Krvavcu poleti na planšarijah lahko okusite masovnik, kislo mleko, žgance, sirove štruklje in druge dobrote.

Na Krvavcu je od začetka pašne sezone vsako nedeljo ob 15. uri sveta maša v Plečnikovi kapelici Device Marije Snežne. V nedeljo, 18. avgusta, bo na Krvavcu »žegnanje« oziroma semenj, ki se bo začel ob 10. uri s tradicionalno žegnanjsko sveto mašo, ki jo bo daroval stolni prošt Jože Lap.

Krvavec – Junija, pred začetkom pašne sezone, je bila na Krvavcu tradicionalna tlaka. Z njo lastniki pašnih deležev pripravijo obe planini za prihod živine na poletno pašo. Popravijo ograje in poti, čistijo planini in vzdržujejo korita za napajanje živine.

Letošnja pašna sezona se je na Kriški planini začela 23. junija, na planini Jezerca pa teden dni prej. Pred odhodom živine iz domačega hleva so jo po starih običajih gospodinje poškropile z blagoslovljeno vodo in pokadile s kadilom, da se bo vsa živina zdrava vrnila v domače hleve. Letos je na paši na Krvavcu štiristo glav živine. Na Kriški planini se pase 250 krav, zanje skrbi pastir Silvo Grilc, lastnik planšarije Eko Turizem Viženčar na Kriški planini. Predsednik te pašne skupnosti je Franci Vrhovnik. Za krave v Pašni skupnosti Jezerca pa skrbita pastirja Polona Kuhar in Valentin Grilc, predsednik pašne skupnosti pa je Marko Kuhar iz Brunarice Sonček. Pašna sezona se bo končala po malem šmarnu, to je po 8. septembru. Na Krvavcu so aktivne tri planšarije – na Kriški planini Eko Turizem Viženčar in planšarija Pri Florjanu Štefke in Florjana Slatnarja, na Gospinci pa Brunarica Sonček. Vse mleko, ki ga na Krvavcu namolzejo, ponudijo obiskovalcem, v planšarijah pa so jim na voljo tudi kislo mleko, skuta, sirovi štruklji, pehtranova potica, ajdovi žganci, enolončnice, masovnik oziroma masunek, čaj iz krvavških zelišč in druge dobrote. Pri Viženčarju poleti molzejo vsak dan dvakrat, mleko kisajo in iz njega izdelujejo skuto, navadno in maslo gi (ghee), zeliščne namaze, mlečne sladice in tradicionalni masovnik. Tu vas pričaka gorski mir, otroke pa očara mini živalski vrt. Če vas zanimajo zelišča, lahko več o tem izveste na zeliščarskih delavnicah Marie Mie Grillc na kmetiji, ki jo vodita skupaj z možem Silvom. Svetujejo tudi o zeliščarstvu in zdravi prehrani. Lani pa so postavili sibirsko savno. To je savna v cedrovem sodčku, ki se priporoča pri kroničnih utrujenostih, širitvi žil, izboljšuje prekrvavitev kože, mišic, sklepov in notranjih organov in krepi imunski sistem.

Polona in Marko Kuhar, ki s planino živita vse dni v letu, v Brunarici Sonček postrežeta gostom s kislim mlekom, ajdovimi žganci, masovnikom in drugimi dobrotami, sladkosnedim pa s pehtranovo potico, sirovimi štruklji in jabolčnim zavitkom, k vsemu se prileže tradicionalni krvavški čaj iz zelišč v okolici.