Oblaki, ki obkrožajo otok, zadržijo svetlobno onesnaženje. / Foto: Peter Košenina

Zvezde in sonce

Tenerife je največji od sedmih Kanarskih otokov. Leži v Atlantskem oceanu, dobrih tristo kilometrov zahodno od obale Maroka in tisoč tristo kilometrov jugozahodno od južne obale Španije. Zadnji teden v juniju smo si med drugim ogledali observatorij na vulkanu El Teide in mestece La Orotava, ki je ravno gostil cvetlični festival ob cerkvenem prazniku sv. Rešnjega telesa in krvi.

Tenerife: med morjem in nebom (1)

Ena od pomembnejših nalog observatorija na vulkanu El Teide je izobraževanje, zato obiskovalcem ponujajo vodene oglede, kjer jim astronomi predstavijo svoje delo in opremo, ki jo uporabljajo. Otroci do 16. leta starosti imajo prost vstop, česar pri velikih turističnih atrakcijah na otoku ne boste zasledili. Ker so finančni vložki v observatorij veliki, sta prisotna dva vodiča. Prvi vodi ogled, drugi pa spremlja člane skupine, da kateri ne zaide kam, kamor ne bi smel. Med ogledom je fotografiranje dovoljeno le s fotoaparati, telefone pa je treba zaradi občutljivih elektronskih instrumentov teleskopov izključiti. Najsodobnejše opreme iz razumljivih razlogov ni mogoče videti, dva majhna teleskopa pa vseeno omogočata pogled v nebo.

Observatorio del Teide leži na nadmorski višini 2400 metrov in izkorišča naravne danosti, ki jih ponujajo le Kanarski otoki. Na veliki višini je zrak čistejši in zaradi nižjih temperatur mirnejši. Poleg tega otok Tenerife nekoliko nižje skoraj ves čas obdajajo oblaki, ki zastirajo svetlobno onesnaženje obalnih turističnih naselij. Na vulkanu ponoči s prostim očesom vidite zvezdne oblake Rimske ceste, ki jih v Sloveniji zaradi svetlobne onesnaženosti že desetletja ne več. Te za astronomijo odlične značilnosti za raziskovanje izkoriščajo od začetka šestdesetih let prejšnjega stoletja, danes pa je observatorij eden od treh najpomembnejših na svetu. Kako pomemben je, pove tudi to, da je španska vlada s posebnim zakonom leta 1992 omejila svetlobno onesnaženje na otoku in prepovedala prelete letal preko vulkana ter tako astonomom zagotovila idealne svetlobne razmere za delo. Observatorij je mednaroden, saj so sredstva za izgradnjo teleskopov prispevale raziskovalne ustanove z vseh koncev sveta. Trenutno v njem deluje 26 teleskopov, od katerih so najpomembnejši trije, ki so namenjeni preučevanju Sonca. (nadaljevanje prihodnjič)