Praznovanja 60-letnice Planinskega doma na Kališču se je udeležilo veliko pohodnikov in ljubiteljev Kališča.

Jubilej doma na Kališču

V soboto je bila na Kališču pod Storžičem slovesnost ob 60. obletnici odprtja tamkajšnjega planinskega doma. Nekdanji Dom Kokrškega odreda je bil zgrajen 2. avgusta 1959 ob 60-letnici Planinskega društva Kranj, ki ga tudi upravlja.

Mače – Slovesnost so začeli s sveto mašo, ki jo je daroval župnik Pavle Juhant, druženje pa nadaljevali s pozdravnimi nagovori in z glasbo; za zabavni program je poskrbel humorist Peška, za hrano in pijačo pa oskrbnik doma na Kališču. Številne navzoče je nagovoril oskrbnik doma Goran Krstić. Zahvalil se je vsem, ki mu pomagajo pri oskrbovanju doma, in tistim, ki so ga gradili, vzdrževali in posodabljali, omenil pa je tudi druščine in skupine »kaliških kljuk«, ki skozi vse leto zvesto in zavzeto obiskujejo planinski dom. Tine Marenče, predsednik Planinskega društva Kranj, je dejal, da planinske postojanke postajajo vse bolj sestavni del osnovne slovenske turistične ponudbe, zato pričakujejo državno pomoč pri vzdrževanju in obnovi planinske infrastrukture. Franci Ekar, bivši dolgoletni predsednik in sedaj častni predsednik Planinskega društva Kranj ter eden še redkih živečih, ki je tudi fizično delal pri gradnji kališkega planinskega doma, je povedal, da so se priprave na gradnjo začele s trasiranjem nove planinske poti, uporabne tudi za konjsko nošnjo, iz Mač na planino Kališče in nato še do vrha; trasiral jo je Franc Jalen. Za postavitev postojanke sta kranjska občina in Gozdno gospodarstvo Kranj društvu brezplačno dodelila v uporabo zemljišče Agrarne skupnosti Bašelj. Gradnja doma je potekala od 1953. do 1959. leta, odprli pa so ga 2. avgusta 1959, ob 60-letnici Planinskega društva Kranj, ki ga tudi upravlja. Dom na Kališču je potlej postal ena prvih visokogorskih postojank, ki je bila odprta tudi v zimskem času. Ekar se je na slovesnosti zahvalil tudi vaščanom Mač, ki so z razumevanjem podpirali gradnjo in kasneje oskrbovanje doma, pa tudi vsem posestnikom gozdov, ki so brez kakršnih koli pogojevanj dali soglasja za postavitev tovorne žičnice. Preddvorski župan Rok Roblek je poudaril, da je planinski dom na Kališču pomemben za razvoj aktivne telesne kulture, športne rekreacije pa tudi za dopolnjevanje preddvorske turistične ponudbe. Pavel Juhant, duhovnik in vnet planinec, ki je daroval sveto mašo za vse pokojne graditelje planinskega doma, ponesrečene v gorah, in za obiskovalce gora, da bi se z gora varno vračali v domača zavetja, je sklenil z mislijo: »Naredimo vse in si prizadevajmo, da bodo gore in planinski svet ostali v slovenskih rokah.«

Prva oskrbnika planinskega doma na Kališču sta bila Rado Čarman in Stanko Likar, prvi in dolgoletni zimski oskrbnik pa je bil Jože Kerč, ki je postal prava planinska kališka legenda.