Slavnostni govornik Blaž Kavčič, predsednik sveta ZZB za vrednote NOB Slovenije, Sabina Felc, ki je v imenu svoje matere Vlaste Felc prevzela priznanje združenja, radovljiški župan Ciril Globočnik in Danijela Mandeljc, predsednica OZB za vrednote NOB Radovljica

Spominska slovesnost na Vodiški planini

Tudi letos je združenje borcev za vrednote NOB ob obletnici ustanovitve Cankarjevega bataljona pri Partizanskem domu na Jelovici pripravilo spominsko slovesnost. Slavnostni govornik je bil tokrat predsednik sveta Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Blaž Kavčič.

Vodiška planina – Pri partizanskem domu na Vodiški planini na Jelovici je bila v soboto tradicionalna slovesnost v spomina na ustanovitev Cankarjevega bataljona pred 78 leti. Pripravilo jo je Območno združenje borcev za vrednote NOB Radovljica, udeležili pa so se je številni člani združenja in pohodniki iz vse Gorenjske.

Slavnostni govornik na letošnji prireditvi je bil predsednik sveta Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Blaž Kavčič, katerega oče France Kavčič - Veljko je bil skupaj s svojimi brati borec Cankarjevega bataljona. »Pridružujem se čestitkam občini Radovljica ob občinskem prazniku; še posebej je ta čestitka utemeljena zame kot občana Škofje Loke, občine, ki je v nasprotju z Radovljico zamenjala datum občinskega praznika, v čemer je globoka simbolika. Desetletja se je v Škofji Loki praznovalo akcijo partizanov, ki so decembra 1941 z diverzantsko akcijo osvobodili zapornike iz loških zaporov. Brez človeških žrtev, z močjo ideje ... Sedanji praznik Škofje Loke pa je nekaj sto let star datum, ko je en nemški gospod zapisal škofjeloško področje drugemu nemškemu gospodu,« je bil v nagovoru na Vodiški planini kritičen Kavčič.

»Lepo je, da smo se danes zbrali tisti, ki s spoštovanjem in ponosom obujamo spomine na najhujše preizkušnje in na veličino narodnoosvobodilnega boja. V več kot tisočletni zgodovini porajanja slovenskega narodnega samozavedanja, gradnikov nacionalne zavesti in državnosti, je obdobje NOB izjemnega, usodnega pomena. Osnovna sestavina patriotskega boja je opredelitev za svobodo in dostojno življenje državljanov. Ta dragoceni prispevek NOB moramo razumeti in spoštovati. Ne samo na ravni dejstev, akcij, ampak tudi bolj poglobljeno: slovenski patrioti so šli v partizane zato, da bi kot posamezniki in kot narod preživeli, in zato, da bi po osvoboditvi zgradili boljšo družbo. Zato zavračamo pritlehno sikanje zagovornikov sodelovanja s Hitlerjevo genocidno koalicijo in nekakšne vsiljene pogojnike kot na primer »partizanstvo da, revolucija ne« in na tej osnovi izvajanje opravičil za kolaboracijo, pri kateri naj bi šlo za upravičen boj proti komunizmu. Taka stališča so neosnovana in so z zornega kota dolgoročnega slovenskega nacionalnega interesa škodljiva. Vnašajo nepotrebno razdvajanje v sodobno slovensko družbo in nam jemljejo prostor in energijo za soočanje z vprašanji obstoja in razvoja sodobne slovenske države. Vrednoti, ki smo ju Slovenci okrepili med NOB, sta tudi upornost in ponos. Ti vrednoti morata postati temeljni sestavini razvoja višje ravni inovativnosti in udarnosti sedanje sedanje generacije Slovencev. Samo s tako naravnanostjo se bomo lahko iz sedanje družbeno-gospodarske krize prebili močnejši, kot smo vanjo zašli.«