Imetniki ukinjenih registrskih računov bodo lahko tudi po 31. avgustu, vendar najkasneje do konca leta 2021, prenesli vrednostne papirje na trgovalne račune oziroma jih prodali. Foto: Gorazd Kavčič

Milijoni še kar na ukinjenih računih

V Sloveniji je še več kot šestinšestdeset tisoč oseb, ki imajo na ukinjenih registrskih računih delnice iz lastniških certifikatov. Delnice, ki jih imetniki ne bodo prenesli na trgovalne račune, bo Centralna klirinško depotna služba konec avgusta prenesla na državo.

Kranj – V skladu z zakonom o nematerializiranih vrednostnih papirjih, je Centralna klirinško depotna služba (KDD) že septembra 2016 ukinila registrske račune pravnih oseb, s prvim januarjem 2017 pa še registrske račune fizičnih oseb. Kljub temu ima po podatkih KDD do danes na teh računih delnice iz lastniških certifikatov še 135 pravnih ter 66.202 fizični osebi, skupna vrednost teh delnic pa presega 19 milijonov evrov.

V skladu z junija sprejeto novelo zakona bo KDD 31. avgusta začela s postopkom prenosa delnic, ki bodo do takrat ostali vpisani na ukinjenih registrskih računih, na skupni namenski račun za prenos. Premoženje bo do konca leta 2021 ostalo na KDD, nato pa se bo preneslo na Kapitalsko družbo, kjer bo porabljeno za pokojnine oz. za delovanje demografskega sklada.

Kljub temu denar po 31. avgustu še ne bo izgubljen. Imetniki bodo namreč tudi še po tem datumu, vendar najkasneje do konca leta 2021, lahko zahtevali prenos vrednostnih papirjev na trgovalne račune, vendar pa bodo morali sprejeti vrednostne papirje v stanju, v katerem bodo takrat, in to brez donosov, torej dividend oz. obresti, kar sicer velja že sedaj.

Trgovalni račun lahko odprete pri borznoposredniški hiši Ilirika ali štirih bankah. Poleg BKS Bank, ki je po prevzemu Gorenjske borznoposredniške hiše in Alte postala največji ponudnik poslov z vrednostnimi papirji pri nas, še pri NLB, NKBM in SKB. V nobenem primeru pa ne gre brez stroškov, saj imetnik računa poleg stroškov ob odprtju, večinoma plača tudi nekaj deset evrov letno za vodenje, del stroškov je odvisen od vrednosti portfelja, s stroški pa je poleg 25-odstotne obdavčenosti povezano tudi morebitno izplačilo dividend in ne nazadnje tudi zaprtje trgovalnega računa.

Prav zaradi stroškov, ki lahko v nekaterih primerih nekajkrat presegajo samo vrednost delnic na registrskih računih, velja biti še posebej pozoren. Stanje na registrskih računih lahko sicer imetniki preverijo kadarkoli pri KDD.