Aljaž Markelj je eden pobudnikov in vodja projekta Kino Bled. / Foto: Igor Kavčič

Teden za avtorski film na Bledu

Kino Bled je ime za teden filmskih večerov, ki se bodo med 5. in 11. avgustom odvijali v Zdraviliškem parku. »Na Bled spet želimo pripeljati kino in obuditi kolektivno doživetje ob skupnem ogledu filmov,« pojasnjuje vodja projekta Aljaž Markelj.

Bled – S filmom Mala bela laž mladega čilskega režiserja Tomasa Alzamore se bo v ponedeljek zvečer na prostem v Zdraviliškem parku začel teden filma, ki so ga organizatorji v Zavodu Aspekt poimenovali preprosto Kino Bled. Mesto je v zlatih časih kinematografov sicer imelo svojo dvorano, v zadnjem desetletju večinoma kinematografi iz Ljubljane pripravljajo letni kino s projekcijami na prostem (ta čas v Mali Zaki), nedaleč nazaj smo dve leti zapored doživeli celo dve izvedbi mednarodnega filmskega festivala, ki je nato sicer potonil na sodišču, tokrat pa filme s festivalsko noto v svoj kraj vrača ekipa mladih entuziastov, ki želijo tako domačinom kot turistom znova ponuditi brezplačen ogled kvalitetnih avtorskih filmov.

Aljaž Markelj, glavni pobudnik in vodja projekta Kino Bled, je eden tistih domačinov, ki je močno pogrešal film na Bledu. »Projekcije tako novejših kot starejših art filmov so nekaj, kar na Bledu manjka, zato smo – sprva s prijateljem Matevžem Polajnarjem, kasneje se nama je pridružilo še nekaj filmskih navdušencev – prišli do točke, da smo dovolj stari, da prevzamemo odgovornost in poskusimo s filmskim festivalom,« pojasnjuje Markelj, ki je že v otroških letih rad hodil v kino, v času študija pa ga je film povsem prevzel, še posebno festivali. Začel je s Festivalom kratkega filma v Ljubljani ter se pred dvema letoma odpravil na znani filmski festival v kanadski Toronto, kjer se je kot prostovoljec vključil v tamkajšnji festivalski pogon. Kamorkoli je šel, na Havaje, v Prago, Budimpešto, München, Leipzig, Los Angeles, povsod je obiskal lokalne dvorane ali projekcije, da bi doživel tamkajšnjo izkušnjo filma. Pridružil se je kot sodelavec ekipam festivalov v Sloveniji, kot so Kino Otok, lanskoletni mednarodni filmski festival v Kranjski Gori, pa Festival dokumentarnega filma Ljubljana, bil je prostovoljec na lanskem festivalu LIFFE … Izkušnje bo skupaj s sodelavci tokrat unovčil na domačem festivalu Kino Bled. »Ideja je v začetku leta začela dobivati konkretne obrise, v lokalni skupnosti so bili navdušeni in začeli smo zbirati sredstva, javili smo se na razpis Občine Bled, na pomoč so priskočili v Zavodu za kulturo in Turizmu Bled, privabili pa smo tudi nekaj zasebnih pokroviteljev,« je navdušen sogovornik.

Veliko platno bodo v prihodnjih dneh postavili v Zdraviliškem parku, kjer se bo med 5. in 11. avgustom vsak dan odvil en film. »Filmske projekcije se bodo začenjale ob 21. uri, od srede do sobote pa se bo dogajanje začelo že dve uri prej z druženjem in pogovorih o aktualnih filmskih temah ob glasbi, drobnih prigrizkih in osvežilnih pijačah.

Prva projekcija ni naključje. Markelj je režiserja Alzamoro spoznal in se z njim spoprijateljil na lanskem festivalu LIFFE, film pa je pravi tudi zato, ker vključuje lokalno noto, saj govori o težavah prebivalcev majhnega kraja v Čilu, hkrati pa gledalce nagovarja na humoren način. Sledil bo dokumentarni film Nepoškodovane, ki ga je posnela ekipa Balkan River Defence, ki jo vodi Gorenjec Rok Rozman. V sredo bo na vrsti legendarni film Polnočni kavboj Johna Schlesingerja, ki je pred petdesetimi leti spregovoril tudi o homoseksualnosti. Seveda ne sme manjkati film Mojce Menart Ne bom več luzerka, najboljši slovenski film lanskega leta, je prepričan Aljaž. V petek bo sledil srbski film Sivi kamion rdeče barve Srđana Koljevića, s katerim želijo prikazati nekaj tipičnega srbskega humorja, po projekciji pa bo zabava v klubu Stop z didžejema iz Berlina. Vrhunec Kina Bled bo sobotni film Tatiči Hirokazuja Koreede, nagrajen z zlato palmov v Cannesu, mini festival pa se bo zaključil s starejšim slovenskim filmom Blues za Saro Borisa Jurjaševiča, ki je bil večinoma posnet prav na Bledu. Ob filmu bodo pripravili tudi okroglo mizo o Bledu nekoč, danes in v prihodnosti. Filmi bodo podnaslovljeni tako s slovenskimi kot angleškimi podnapisi. »Računamo, da si bo filme skupaj ogledalo okrog tisoč gledalcev oziroma med petdeset in 150 na projekcijo. Odvisno od filma in vremena. V primeru slabega vremena bomo projekcije žal morali odpovedati,« še dodaja Aljaž Markelj. »Kino Bled ni zgolj muha enodnevnica, ampak dolgoročen projekt, s katerim želimo na Bled spet pripeljati kino in obuditi kolektivno doživetje ob skupnem ogledu filmov.« Glede na to, da festival pripravlja ekipa mladih ljudi sredi dvajsetih let, je prihodnost zagotovo še dolga.