Mati vesolja

Čomolungma v nepalskem jeziku pomeni mati vesolja in je drugo ime za Mount Everest, ki sta ga 29. maja 1953 osvojila Edmund Hillary in šerpa Tenzing Norgay. V teh dneh se na Novi Zelandiji vrstijo številne prireditve, s katerimi obeležujejo stoto obletnico rojstva Edmunda Hillaryja, o katerem Novozelandci pravijo, da je njihova največja legenda. Edmund se je rodil 20. julija 1919. Gore so ga osvojile že na enem od šolskih izletov in postale navdihujoč del njegovega življenja. Spomladi in poleti je pridno čebelaril, pozimi pa si je vzel čas za vedno zahtevnejše plezalne ture. Med drugo svetovno vojno, 1944/45, je bil navigator pri novozelandskih letalskih silah. Nato pa je – kot je bila družinska tradicija – postal čebelar. Leta 1951 je bil kot član novozelandske odprave v indijskem delu Himalaje. Njegova zdržljivost je postala pregovorna. Spomladi leta 1953 se je na goro odpravila številna angleška ekspedicija, v kateri je bilo 35 šerp in tristo nosačev. Dne 29. maja ob 11.30 sta Edmund Hillary in Tenzing Norgay stala na vrhu najvišje gore sveta, ki meri 8848 metrov.

Komaj izvoljena angleška kraljica Elizabeta II. mu je poslala čestitke in ga povišala v plemiški stan. (Prva Slovenca, ki sta premagala Čomolungmo, sta bila 13. maja 1979 Andrej Štremfelj in Nejc Zaplotnik.) Hillary je v šestdesetih letih zavzel še deset vrhov v Himalaji. Leta 1960 je ustanovil Himalajski sklad za podporo nepalskim šerpam. Leta 1975 se je zgodila družinska tragedija. Na poti v Katmandu je letalo, na katerem sta bili na krovu Hillaryjeva žena in ena njegovih treh hčera, strmoglavilo.

Edmund je z zaslužkom od knjig, filmov in predavanj postavil v deželi šerp najmanj dvajset šol in tudi več bolnišnic. Dne 4. januarja 1958 je kot član Transantarktične odprave dosegel južni tečaj. Severni tečaj je preletel 1985. skupaj z Neilom Armstrongom. Leta 1986 je postal tudi veleposlanik Nove Zelandije v Indiji. S Tenzingom sta ostala prijatelja vse do šerpove smrti leta 1986. Po očetovih stopinjah je šel tudi sin Peter, ki je osvojil vrh sveta skupaj s sinom Tenzinga Norgaya in zdaj skrbi za očetovo dediščino. Plezanje ima v krvi, zelo uspešen pa je tudi kot pisatelj. Edmund Hillary je zaradi odpovedi srca umrl 11. januarja 2008 v domačem Aucklandu, star 88 let. V pogrebnem nagovoru je tedanja novozelandska predsednica dejala: »To je bil najimenitnejši Novozelandec … Legendarni plezalec, pustolovec in človekoljub.«

Za pohod na najvišjo goro sveta leta 2020 že trenira Edmundova vnukinja Lily.

Kivijeva krema

Za 4 osebe potrebujemo:

2 jajci, 7 kivijev in 1 za okras, 60 g sladkorja, 1 vaniljev sladkor.

Kivi olupimo, razpolovimo in pretlačimo z vilicami. Jajci ločimo. Pripravimo vodno kopel. V loncu zmešamo rumenjaka in sladkor ter mešamo na majhnem ognju, da se sladkor stopi, nato dodamo kivi in mešamo približno 10 minut. Zmes malce ohladimo. Iz beljakov naredimo trd sneg in ga previdno vmešamo v kremo. Kremo prelijemo v štiri skodelice in jih damo za 2–3 ure v hladilnik. Preden ponudimo, skodelice okrasimo s tenko narezanimi ploščki kivija.

Pa dober tek!