Po nekaj letih je Jernej Brence nastopil na uvodnem koncertnem večeru. / Foto: Boris Pretnar

Festival vodi z ljubeznijo

Sredi prejšnjega tedna se je z zadnjim, sedemnajstim v nizu koncertnih večerov zaključil štiriindvajseti Festival Bled. Pobudnik in vsa leta umetniški vodja festivala violinist Jernej Brence je z njegovo letošnjo izvedbo zadovoljen.

Bled – Polna cerkev sv. Martina, vrhunski koncert zasedbe violončelistov Cello attacca! ter močan aplavz ob zaključku so bili vsekakor navdušujoč zaključek letošnjega festivala. Sedemnajst dni in šestnajst koncertnih večerov so tudi letos poleg omenjene cerkve v Grand hotel Toplice in na osrednje prizorišče v Festivalno dvorano privabili številne poslušalce. Pobudnik, soustanovitelj in vsa leta umetniški vodja festivala domačin Jernej Brence je bil tik po koncertu dobre volje: »Sicer so moje misli še vedno napolnjene s festivalskim vzdušjem, sem pa vesel, da je ta končan in je na vrsti čas za oddih, jeseni pa bom že začel sestavljati program za njegovo 25. izvedbo prihodnje leto. Ob zadovoljni publiki na koncertih pa me najbolj radosti, da vsa ta mladina, ki prihaja k nam na mojstrske tečaje, tu zelo uživa. Mladi so srce tega festivala.«

Hkrati pa Brence poudarja, da se je od takrat, ko so leta 1994 organizirali prvi festival, na Bledu marsikaj spremenilo. Ta je bil še prazen, tujci so se zaradi posledic nedavne vojne še bali prihajati, zato so orali ledino. Zdaj se na Bledu veliko dogaja, s tem pa se tudi festivalska publika spreminja. Kot meni sogovornik, je Bled mogoče v teh letih nekoliko izgubil blišč in se bolj približal množičnemu turizmu. »Manj je prestižnih gostov, ampak tisti, ki so, radi prihajajo prav na naše koncerte.« Koncertni program je bil letos zanimiv in raznolik, najbolj pa ga je navdušil prav koncert Lux Beata Trinitas v izvedbi APZ Univerze na Primorskem pod vodstvom Ambroža Čopija.

»Vsako leto se na festivalu zgodi kaj novega, drugačnega, posebnega, vodenje festivala je nekaj povsem drugega kot pa zgolj hoja v službo. Jaz vse to počnem iz ljubezni do glasbe in vseh mladih, ki prihajajo k nam. Trudim se glasbenikom ponuditi nekakšno zatočišče, kjer lahko razvijajo svojo glasbo in hkrati navdušujejo publiko. Letos je dvanajst profesorjev skupaj sprejelo več kot sto tečajnikov,« Brence zanika kakršnokoli rutino pri vodenju festivala, ne glede na to, da to počne že 24 let.

O festivalu prihodnje leto bo, kot rečeno, razmišljal jeseni, ko bo začel snovati program, želja njegovega profesorja z Dunaja violinista Michaela Frischenschlagerja, ki je vsa leta sopotnik festivala, pa je, da bi za jubilej pripravili ponovno srečanje udeležencev prvega festivala. »Gre za njegove učence, danes priznane violiniste z uspešnimi karierami, kot so Patricia Kopatchinskaja, Giovanni Angeleri, Sandor Javorkai, Ilija Marinković in drugi. Po četrt stoletja bo to sicer zelo težko, a se bomo vsekakor potrudili, da se to uresniči,« je povedal Jernej Brence in še enkrat poudaril, da ga poleg odlične koncertne ponudbe najbolj osrečuje to, da mladi radi prihajajo na Bled in v glasbenem ustvarjanju karseda uživajo.