Nepremičninarjem omejili cene

Potrjena novela zakona o nepremičninskem posredovanju prinaša omejitev plačila za nepremičninsko posredovanje pri najemu, ki ga mora odslej v celoti poravnati naročnik storitve.

V Zvezi potrošnikov Slovenije so prepričani, da novela zakona o nepremičninskem posredovanju izboljšuje varstvo potrošnikov, v Združenju družb za nepremičninsko posredovanje pa menijo, da je bila regulacija že do sedaj bistveno prestroga.

Ljubljana – Državni zbor je prejšnji teden po odložilnem vetu državnega sveta znova potrdil novelo zakona o nepremičninskem posredovanju, ki omejuje plačilo za nepremičninsko posredovanje pri najemu na štiri odstotke pogodbene vrednosti oziroma ne več kot eno mesečno najemnino in ne manj kot 150 evrov. Druga pomembna novost je, da stroške nepremičninskega posredovanja odslej v celoti nosi naročnik storitve. Omejili so tudi dodatne stroške, ki jih nepremičninske agencije lahko zaračunavajo svojim strankam, in uvedli možnost, da bodo dejavnost lahko opravljali tudi za to kvalificirani tujci, s čimer bo Slovenija izpolnila zahteve Evropske komisije za prenos evropske zakonodaje.

Spremembe na področju nepremičninskega pos­­­redovanja, ki jih prinaša novela, so med drugim pozdravili v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), saj po njihovem mnenju izboljšujejo varstvo potrošnikov. »Že v prejšnjem postopku noveliranja zakona o nepremičninskem posredovanju leta 2018 smo opozorili na probleme, s katerimi se srečujejo potrošniki pri prodaji, nakupu in najemu nepremičnin, in pozvali k sprejetju ustreznih sprememb. Nov zakon ni bil sprejet in problemi so ostali nerešeni,« so pojasnili. V ZPS so podprli vse predlagane spremembe, tudi črtanje določbe, ki sedaj omogoča delitev plačila za posredovanje med naročnika posredovanja in kupca oziroma najemnika ali celo prevalitev celotnega plačila. »Iz prakse izhaja, da se s takšno prevalitvijo plačila za posredovanje, ki je kupcu ali najemniku največkrat vsiljena, dejansko vzdržuje previsoka cena za storitve posredovanja in s tem izkrivlja stanje na trgu,« so poudarili. Med drugim so podprli tudi črtanje določbe o t. i. ekskluzivnem posredovanju.

Na drugi strani pa so sprejetju novele nasprotovali v Združenju družb za nepremičninsko posredovanje pri Gospodarski zbornici Slovenije. Kot so opozorili, je posredovanje v prometu z nepremičninami popolnoma neobvezna storitev in je bila že do sedaj regulacija bistveno prestroga. Tako glede rešitve, po kateri storitev nepremičninskega posredovanja vedno plača naročnik, pojasnjujejo, da ta sicer zveni všečno, vendar predlagatelj ob tem pozablja, da si vsaka stranka v poslih takšne vrednosti že vnaprej preračuna svoje stroške. Posledično prodajalec v zahtevano ceno nepremičnine vključi tudi stroške postopka, kar pomeni, da se kupec (vsaj posrednemu) kritju stroškov ne more izogniti. »Predlagatelj pozablja tudi na pozitivne učinke delitve plačila za posredovanje, saj se v takšnih primerih stranke bolje zavedajo, da mora nepremičninski posrednik na podlagi določb zakona ščititi interese obeh strank in ne zgolj naročitelja,« še poudarjajo. Najbolj nerazumna pa se združenju zdi omejitev višine dejanskih stroškov.