Poleti o zimskem akcijskem načrtu

V Bohinju se že vrsto let spopadajo s težavami v času zimske turistične sezone, zato so v želji po izboljšanju turistične zasedenosti v zimskem času pristopili k pripravi zimskega akcijskega načrta.

Bohinjska Bistrica – Bohinjski občinski svet se je na nedavni seji seznanil z akcijskim načrtom za zimski turizem in ga v prvem branju tudi potrdil. Načrt poleg popisa obstoječega stanja na zimskih turističnih in športnih objektih kaže tudi usmeritve bohinjskega turizma v prihodnje, ki naj bi prispevale k izboljšanju zimske zasedenosti. Bohinj v zadnjih štirih letih beleži izjemno rast namestitev in povprečno 16-odstotno letno rast nočitev, vendar pa so pozitivni trendi vezani izključno na kratko poletno sezono, medtem ko statistično v zimskem času obisk stagnira predvsem zaradi negotovosti snega na smučiščih in vse manjše verjetnosti, da bo v decembru mogoče smučati v Bohinju.

V akcijskem načrtu so si Bohinjci zastavili ambiciozen cilj: povečati število zimskih nočitev za sto odstotkov. Za doseganje tega cilja so pripravili tri strategije, ki vključujejo snežno garancijo, petzvezdična doživetja in prepoznavne športne dogodke. Med najpomembnejšimi predlaganimi ukrepi je ustanovitev konzorcija, tj. inicialne skupine ponudnikov za spodbujanje zasneževanja v velikih centrih, ob hkratni ureditvi manjših centrov v dolini za družine in tekaških prog z zanesljivim snegom, kjer naj bi glavnino sredstev dolgoročno zagotovilo turistično gospodarstvo oziroma zasebni kapital. Kakršenkoli model bo lahko deloval samo v soglasju večine turističnih subjektov, ki bodo morali prispevati tudi pomemben del denarja. Novi konzorcij bi po načrtu moral zaživeti že s prihajajočo zimo in prevzeti upravljanje manjših smučarskih centrov v dolini. Akcijski načrt sicer predvideva še vrsto drugih ambicioznih projektov, pri katerih so se zgledovali po dobrih praksah v Sloveniji (Kranjska Gora) in tudi v tujini. Tako so med idejami ureditev ledene dežele Pod skalco, središča Bohinjske Bistrice kot alpske vasi, drsališča v Bohinjski Bistrici in smučišča Kozji hrbet – Telečnica ter projektna podpora obstoječim zimskošportnim centrom Vogel, Senožeta, Soriška planina in Nordijski center Polje, kjer po najbolj ambicioznem načrtu predvidevajo celo možnost 180-metrske letalnice za skakalke.

Občinski svetniki so z dopolnitvami predlog načrta podprli kljub izraziti skepsi, da bo težko pripraviti turistično gospodarstvo za sodelovanje v konzorciju, ki bi deloval po že ustaljenem principu iz sosednje Avstrije, kjer za zimsko infrastrukturo skrbi celotna destinacija. Pomisleke pa so izrazili tudi na račun vse toplejših zim in pogostih ''miklavževih'' povodnji v Bohinju, ki bi lahko v prazničnem obdobju izničile trud prizadevanja z umetnim zasneževanjem in povzročile visoke stroške.