Martin Blejec in Janez Dolšak sta bila del ocenjevalne komisije.

Žar mojster Ihan 2019

Tradicionalno so v Ihanu konec tedna organizirali gasilsko veselico. Trajala je dva dni. V petek so za glasbo skrbeli Gamsi in Vili Resnik, v soboto pa ansambel Vasovalci. Letos so v sklopu dogajanja v soboto popoldne ponovno organizirali tudi tekmovanje za najboljšega mojstra peke na žaru.

Tradicionalno tekmovanje v pripravi jedi na žaru se je v Ihan vrnilo po enoletnem premoru. Tako so Žar mojstra Ihana letos organizirali že šestnajstič. Prijavilo se je deset tekmovalcev, vendar so tokrat svoje sposobnosti peke na žaru merili le amaterji, kategorije profesionalcev ni bilo. Na žaru so pekli različno meso, okrog žara pa sta se lahko sukala tekmovalec in njegov pomočnik.

Največ je bilo letos tekmovalcev iz domačega Ihana in njegove okolice, zmaga pa je na koncu vseeno odšla v Prekmurje. Tako se je z nazivom najboljšega v peki na žaru v Ihanu letos okitil Jožef Halas iz Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Srednja Bistrica. Drugi je bil Blaž Smolnikar iz Črnuč in tretji Martin Stupica z Goričice pri Ihanu. Nagrade za najvišja mesta so bile zanimive in vredne truda: nagrada za tretje mesto je bil gasilni aparat, za drugo mesto odojek, najboljši pa je prejel čisto pravo motorno žago – ali kot radi rečemo po domače: motorko. Za vezni tekst je ponovno skrbel Boris Kopitar, ki je tudi sam gasilec in član PGD Ihan.

Jedi oziroma krožnike z jedmi so tudi licitirali in največ denarja sta zbrala Marko Kavka in Ciril Karo iz Brda pri Ihanu: kar 210 evrov, vendar sta fanta kuverto takoj vrnila, saj sta se odločila, da zbrani denar podarita PGD Ihan. Ekipe so namreč pripravile po pet krožnikov, od katerih je bil eden za komisijo, preostale pa so lahko kupili gledalci dogajanja na kar glasni licitaciji, ki je potekala takoj po končani peki. Izklicna cena posamezne jedi je bila pet evrov.

Komisiji je tudi letos predsedoval Tomaž Vozelj, v njej pa so bili še Janez Dolšak, vodja kuhinje v Grand hotelu Union v Ljubljani, kar štirikratni dobitnik naziva žar mojster iz preteklosti Martin Blejec, ki ga danes najdemo v ljubljanskem hotelu InterContinental, in pa predsednik Krajevne skupnosti Ihan Branko Sojer, ki je tudi poveljnik PGD Ihan.

Vozelj nam je razložil, da so kot vedno ocenjevali vse od priprave, čistoče in izvirnosti do estetskega videza na krožniku in seveda okusa; pomemben je bil tudi čas izvedbe. Kategorije profesionalcev pa letos ni bilo, ker so slovenski kuharski mojstri v tem času zelo zasedeni in se tekmovanja težko udeležijo, so se pa organizatorji vseeno odločili, da ga izpeljejo, saj tako amaterji še vedno lahko pokažejo, kaj znajo.