Dr. Rudi Vouk, Sonja Kert - Wakounig, Andrej Mohar in Lena Kolter (od leve) so predstavili pobudo Slovenski konsenz za ustavne pravice. / Foto: ORF Celovec

Stoletje neuresničenih obljub

Konec tedna bosta na Koroškem dve večji prireditvi. V Vidri vasi / Wiederndorfu pri Pliberku bo v nedeljo 18. Kmečki praznik Skupnosti južnokoroških kmetov. Na praznovanju kmetov iz petih dežel pričakujejo tudi slovensko ministrico za kmetijstvo dr. Aleksandro Pivec. V Svečah / Suetschachu v Rožu pa se bo ob 18. uri v Galeriji Gorše začel tradicionalni Slikarski teden.

Ker del koroških Slovencev, med katerimi so nekateri tudi dejavni v politiki, ni zadovoljen z delom osrednjih zastopniških organizacij v prizadevanjih za uresničitev pravic narodne skupnosti, ki so zapisane v Avstrijski državni pogodbi, ustavi in mednarodnih konvencijah, je bil ustanovljen Slovenski konsenz za ustavne pravice (SKUP). Prepričani so, da je sedaj, sto let po koroškem plebiscitu – stota obletnica plebiscita bo oktobra prihodnje leto, priprave na jubilej pa so se že začele – skrajni čas za uresničitev zapisanega in obljubljenega. Sicer bližnja obletnica ne bo skupno praznovanje vseh Korošcev, tako nemško kot slovensko govorečih. V civilni pobudi SKUP so sicer zbrani ljudje različnih političnih prepričanj, vendar je borba za pravice svojega naroda njihova stična točka.

Slovenski konsenz za ustavne pravice je uradno stopil pred javnost pretekli teden, v njegovem imenu pa so govorili dr. Rudi Vouk, nekdanji predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev, Sonja Kert - Wakounig, nekdanja predsednica Zbora narodnih predstavnikov pri Narodnem svetu, Andrej Mohar, tajnik Zveze koroških partizanov in Lena Kolter, članica predsedstva Kluba slovenskih študentov in študentk na Koroškem. Na konferenci za novinarje so povedali, da sami prevzemajo pobudo zato, ker osrednje organizacije – Narodni svet koroških Slovencev, Zveza slovenskih organizacij in Skupnost koroških Slovenk in Slovencev – tega niso storile, njihov glas pa je v javnosti vedno manj slišen. Vtis, da je položaj slovenske manjšine na Koroškem dober in da je večina pravic uresničenih, je lažen. Slovenci in z njimi slovenščina na Koroškem izginjata. Če temeljne pravice ne bodo uresničene, bosta čez sto let le žalostna preteklost.

Zahteve SKUP-a so zapisane v Spomenici 2020. Njeni avtorji zahtevajo učinkovito in kvalitetno dvojezično izobraževanje od vrtca do univerze na celotnem dvojezičnem ozemlju, postavitev vseh predvidenih dvojezičnih napisov, upoštevanje slovenščine kot uradnega jezika na vsem dvojezičnem ozemlju Koroške in namestitev dvojezičnih uradnikov in javnih delavcev, zagotovitev in razširitev medijske oskrbe in valorizacijo finančne pomoči manjšini.