Soseda ima (skoraj) vsak

Poletje bi moralo biti predvsem čas brezskrbnega odmika od vsakdanjih problemov, s katerimi se doma in v službi spopadamo med letom. Čas, ko si napolnimo baterije in se pripravimo na nove izzive. Ker se poleti običajno odpravimo na dopust za dlje časa in za seboj pustimo prazne domove, je to tudi obdobje povečane aktivnosti vlomilcev. Ti znajo hitro prepoznati priložnosti, ki jim jih ponujajo prazne nepremičnine.

Če si zmikavti za tarčo vzamejo prav vašo hišo ali stanovanje, ne boste imeli ravno prijetnega občutka ob vrnitvi domov, pa četudi vam niso odnesli ničesar vrednega. Izkušeni vlomilci si navadno v takih primerih za svoje opravilo vzamejo veliko časa in so pri pregledovanju hiše zelo temeljiti, saj vedo, da ljudje dragocenosti in »rezervo za slabe čase« skrivamo po najbolj nenavadnih kotičkih svojega doma. Izpraznijo vse omare in predale, preobrnejo vse žimnice, celo začimbe stresejo iz embalaž in – verjeli ali ne – celo na podstrešju s tramov zmečejo vse rezervne strešnike. Nesrečne lastnike tako ob vrnitvi domov pričaka zares šokanten prizor. Spoznanje, da se je nekdo sprehajal po vašem domu in natančno pregledal vse njegove kotičke, pa je lahko zelo obremenjujoče. V nekatere se naseli strah, ponoči se jim prikazuje vlomilec, čeprav ga sploh niso videli. Strah je lahko pri nekaterih tako močan, da ne zmorejo spati pod svojo streho in gredo raje vsaj za nekaj dni k sorodnikom, prijateljem.

Pred vsakim poletjem in pomembnejšim praznikom so mediji polni nasvetov o ustrezni mehanski in tehnični zaščiti doma pred vlomilci. Ti ukrepi, na primer vgradnja protivlomnih vrat in alarma, so pogosto povezani s finančnimi vložki, ki niso dosegljivi za vsak žep. In tudi če si jih ne morete privoščiti, imate na voljo še vrsto drugih zaščitnih ukrepov, ki so lahko podobno učinkoviti kot nova vrata ali sodoben alarmni sistem. Zanje tudi ne potrebujete denarja, zadoščajo že dobri sosedski odnosi. Prav s sosedovo pomočjo lahko namreč poskrbimo za ustvarjanje vtisa, da hiša ni prazna, četudi smo v resnici na dopustu. Sosed, s katerim se dobro razumemo in mu zaupamo, bo z veseljem večkrat na dan vrgel oko tudi na našo hišo, nam redno praznil poštni nabiralnik, prižigal luči in odpiral okna, spreminjal lego senčil in podobno. Takšna zaščita sicer ni stoodstotna, ker tudi sosed ponoči potrebuje spanec in se podnevi odpravi od doma po opravkih, je pa še vedno neprecenljiva. Zato negujmo dobre odnose s sosedi ves čas, tudi ko ne potrebujemo njihove pomoči. Ker soseda ima (skoraj) vsak, alarma pač ne ...