Blage pokojninske spremembe

Po seji Ekonomsko-socialnega sveta se začenja javna razprava o spremembah pokojninske zakonodaje. Povišanja upokojitvene starosti (še) ne bo.

Kranj – Po treh mesecih pogajanj so socialni partnerji na izredni seji Ekonomsko-socialnega sveta obravnavali predlog sprememb pokojninske zakonodaje. Zdaj gre predlog, ki pa ni docela usklajen, saj so razhajanja zlasti pri dvojnem statusu upokojencev, v javno razpravo. Prvotni predlog ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, po katerem bi se upokojitvena starost za zavarovance brez štirideset let pokojninske dobe postopno zvišala s 65 na 67 let, je začasno umaknjen. Eden izmed ciljev takšne spremembe bi bila dolgoročna vzdržnost pokojninskega sistema, torej spodbuditi tiste, ki imajo krajšo pokojninsko dobo, da bi delali nekoliko dlje.

Dvojni status ni dobil podpore socialnih partnerjev. Gre za predlog, da bi upokojenec prva tri leta po upokojitvi, če bi še delal, lahko prejemal štirideset odstotkov pokojnine, nato pa dvajset odstotkov. Temu nasprotujejo obrtniki, ki vztrajajo pri stoodstotnem prejemanju pokojnine, namesto plačevanja celotnih pa predlagajo plačevanje primernih prispevkov. Sindikati in delodajalci prav tako niso usklajeni glede pogojev za upravičenost do nadomestila za brezposelnost.

Pri drugih popravkih pokojninskega zakona so dosegli soglasje. Odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za štirideset let pokojninske dobe bo za oba spola znašal 63,5 odstotka, za ženske tak odstotek velja že zdaj, za moške znaša 57,25 odstotka in se bo postopoma povečeval šest let. Pokojnina naj bi se za vsakega otroka povišala za 1,36 odstotka, a največ za tri otroke. Pri tem bi postavili pogoj, da se upravičenka ali upravičenec ne upokoji predčasno. Še vedno pa bi ostala veljavna tudi zdajšnja možnost, po kateri se lahko zaradi otroka upokoji prej.

Spremembe pokojninskega sistema bodo v javni razpravi do konca septembra, predloge sprememb naj bi vlada obravnavala jeseni. Če ne bo zapletov, bi začele veljati s 1. januarjem 2020. Spremembe pa še zdaleč ne predstavljajo pokojninske reforme.