Notifikacijsko pismo od pridružitvi Slovenije Evropskemu centru odličnosti za preprečevanje hibridnih groženj sta podpisala direktor centra Matti Saarelainen in obrambni minister Karl Erjavec. / Foto: Tina Dokl

Hibridne grožnje vse bolj aktualne

Slovenija se bo kot 23. država pridružila Evropskemu centru odličnosti za preprečevanje hibridnih groženj, ki krepi nacionalno in mednarodno sodelovanje za soočanje s temi grožnjami.

Bled – Minister za obrambo Karl Erjavec je v sredo ob robu konference direktorjev Natovih centrov odličnosti, ki je od torka do četrtka potekala na Bledu, podpisal notifikacijsko pismo o pridružitvi Slovenije Evropskemu centru odličnosti za preprečevanje hibridnih groženj. Kot je povedal direktor centra Matti Saarelainen, ki je z Erjavcem podpisal notifikacijsko pismo, bo Slovenija postala 23. članica centra, ki je začel delovati leta 2017 in ima sedež na Finskem.

Erjavec je ob tej priložnosti poudaril, da hibridne grožnje postajajo vse bolj aktualne in se dogajajo ne le v vojnem času, ampak tudi v miru ter lahko zelo močno vplivajo na naša življenja. »Danes je svet globaliziran, povezan prek različnih tehnologij – internet, Facebook, daljinska upravljanja elektrarn in drugih sistemov –, in če kdo vdre v te sisteme, lahko morda povzroči še večjo škodo, kot če bi prišlo do klasičnega vojaškega napada. Da se lahko učinkovito zoperstavimo tem grožnjam, je zlasti zelo pomembno skupno delovanje,« je dejal minister in ob tem pozdravil tudi sinergijo med zvezo Nato in Evropsko unijo. Da je sodelovanje ključno pri soočanju s številnimi izzivi, s katerimi se sooča svet, je poudaril tudi namestnik poveljnika zavezniškega poveljstva za transformacijo, admiral Manfred Nielson, ki je bil najvišji predstavnik zavezništva Nato na blejski konferenci.

Tridnevno konferenco direktorjev Natovih centrov odličnosti na Bledu je gostil Natov Center odličnosti za gorsko bojevanje s sedežem v Poljčah pri Begunjah na Gorenjskem, ki ga nameravajo po Erjavčevih besedah še nadgraditi, saj ima Slovenija na tem področju odlične priložnosti za prenos svojega znanja na druge članice zavezništva. Med drugim načrtujejo modernizacijo Pokljuke, kjer potekajo usposabljanja. Po besedah direktorja centra Boštjana Blaznika center v Poljčah, ki pripravlja standarde in koncept za gorsko bojevanje za zavezništvo in partnerje, obstaja od leta 2015, doslej pa je bil že kar uspešen. Po akreditaciji je pridobil novi državi članici Romunijo in Poljsko, Črna gora pa je opazovalka. Blaznik pričakuje, da bo do konca leta center štel devet držav članic, kar bo omogočalo še boljše delo.