Predsednikovo priznanje dr. Mirku Cudermanu / Foto: Gorazd Kavčič

Odlikovana tudi Gorenjca

Predsednik Borut Pahor je izročil več državnih odlikovanj. Med dobitniki sta tudi Gorenjca, pisatelj Ivan Sivec in glasbenik in duhovnik Mirko Cuderman.

Kranj – Srebrni red za zasluge je prejelo Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, red za zasluge mag. Ivan Sivec, medalje za zasluge pa dr. Mirko Cuderman, Dragutin Križanić in Janez Pucihar.

Ivan Sivec, rojen v Mostah pri Komendi, pisatelj, publicist, popotnik, raziskovalni novinar in etnolog, je z največjim avtorskim opusom pri nas (doslej je napisal 150 knjig) eden najbolj branih slovenskih pisateljev. Tako širi bralno kulturo mladih in starih. Ob zgodovinskih, biografskih in pustolovskih romanih objavlja potopise, knjige o športu in glasbi, kmečke povesti ter knjige za mlajše bralce. Prvo odmevno pozornost je dosegel z biografskimi romani o izjemnih ustvarjalcih in njihovih usodah. Obsežna je njegova serija zgodovinskih romanov, poglablja se v zgodovinsko dokumentirane zgodbe o slovenskih mestih in gradovih in odkriva zgodbe posameznikov, ki so krojili slovensko minulost. Dragoceno je tudi njegovo delo na glasbenem področju. Napisal je več kot tri tisoč besedil za različne glasbene izvajalce in nekatera med njimi so, kakor bi bila iz zakladnice ljudskih in narodnih. Izdal je tudi več kot dvajset knjig o glasbenikih in dve monografiji o razvoju narodno-zabavne glasbe pri nas. Tako rekoč ljudski pisatelj Ivan Sivec je ustvaril opus, ki navdihuje k zavedanju dragocenosti Slovenije, spoznavanju naših korenin in spoštovanju ljudi, ki so ustvarjali slovensko zgodovino.

Z medaljo za zasluge je predsednik države odlikoval dr. Mirka Cudermana. Rojen je bil leta 1930 v Tupaličah pri Preddvoru, študiral je teologijo in na Dunaju glasbo. Leta 1968 je ustanovil in več desetletij vodil društvo Consortium musicum, s katerim je poustvaril največja dela svetovne vokalno-instrumentalne glasbe ter izvedel številne prve in praizvedbe v Sloveniji. Bil je tudi dirigent Komornega zbora RTV Slovenija, umetniški vodja Slovenskega okteta in dirigent zbora Glasbene matice. Leta 1991 je dal pobudo za ustanovitev Slovenskega komornega zbora in bil do svoje upokojitve leta 2009 njegov umetniški in programski vodja. Zbor je izvedel številne odmevne koncerte in dosegel kakovostno popolnost. Z njim je Cuderman posnel dve antologiji slovenske zborovske glasbe. Več let je predaval na Akademiji za glasbo v Ljubljani in odločilno prispeval k ustanovitvi oddelka za cerkveno glasbo. Dr. Cuderman ni bil le poustvarjalec glasbe, temveč tudi njen zbiralec in raziskovalec. Vse svoje poklicno življenje je zbiral zborovsko in siceršnjo glasbeno literaturo, posnetke znanih in manj znanih dirigentov in sestavov ter avdiovizualno gradivo s področja vokalne in vokalno-instrumentalne glasbe. Vse zbrano gradivo je sklenil v obliki donacije prepustiti strokovni javnosti. Leta 2013 je bil na njegovo pobudo in s to dragoceno donacijo ustanovljen Slovenski zborovski arhiv. Arhivu je dr. Cuderman podaril svojo celotno zbirko. Dejanje dr. Mirka Cudermana, kakršnih tudi v širšem evropskem prostoru ni veliko, je zgled nesebične predanosti širšim ciljem narodove omike in kulture ter zavezanosti trajnim etičnim vrednotam.