Srbska »protibirokratska revolucija«

Devetega julija 1988 so Srbi s Kosova v Novem Sadu organizirali miting v podporo enotni Srbiji oziroma Slobodanu Miloševiću. S tem se je z metodo mobilizacije množic začela t. i. protibirokratska revolucija – rušenje političnih vodstev, ki so nasprotovala ideji o združitvi vseh ozemelj, kjer žive Srbi, v eno državo. Septembra in oktobra so se mitingi iz Vojvodine razširili po vsej Srbiji in Črni gori. Približno šestdesetih javnih zborov se je udeležilo več kot tri milijone ljudi. Prvo je bilo na vrsti vojvodinsko vodstvo, ki je v sporu med Miloševićem in Stambolićem podprlo Stambolića. Že naslednji dan so organizirali mitinge v Pančevu, v avgustu pa tudi v Novi Pazovi in Titovem Vrbasu. Predsedstvo pokrajinskega komiteja ZK Vojvodine je nato pod pritiskom demonstracij odstopilo.

Vse mitinge je spremljala močna srbska propaganda, najprej s predpripravo, nato pa s poročanjem, raznimi oddajami, intervjuji, članki, zlasti pa s posebnimi rubrikami pisem bralcev, v katerih se je poudarjala teza o Srbih kot zatiranem narodu, ki je zmagal v dveh balkanskih in dveh svetovnih vojnah, bil za razliko od nekaterih drugih jugoslovanskih narodov na »pravi« strani, dal največ žrtev, nazadnje pa pridobitve v vojnah izgubil v miru.

Nekaj dni kasneje je prišlo do podobnega poskusa rušenja črnogorskega vodstva v takratnem Titogradu, sedanji Podgorici, ki pa je uspelo šele po ponovnem poskusu 10. januarja 1989, ko se je pred skupščino v Črni gori zbralo sto petdeset tisoč ljudi in z vzkliki: Dajte nam oružje! (Dajte nam orožje), Nema više Crne Gore, Srbija je izašla na more! (Črne gore ni več, Srbija je prišla do morja) in vrglo staro vodstvo.

Neuspešen je bil tudi prvi poskus organiziranja mitinga v Kninu na Hrvaškem oktobra leta 1988. Drugič, 28. februarja 1989, je organizacija uspela. Spomladi leta 1989 so se začeli tudi prvi srbski mitingi v Bosni in Hercegovini – najprej 1. marca manjši v Bosanskem Petrovcu, nato pa še prvi odmevnejši miting v Titovem Drvarju.

Mitingaška politika je imela več ciljev. Pomemben cilj je bil promoviranje Miloševića kot srbskega narodnega vodje. V mnogih mitingaških geslih je njegovo ime zamenjalo Titovo: Sav se narod uveliko pita, Slobodan će zameniti Tita … (Ves narod se sprašuje, bo Slobodan zamenjal Tita ...)

Pregovori in reki

Domišljavost sili majhnega človeka, da stoji na prstih. (nemški pregovor)

Nihče ne ljubi domovine zato, ker je velika, ampak zato, ker je njegova. (slovenski pregovor)

Človek brez domovine je kot slavec brez vrta. (tadžiški pregovor)

Smeh ni greh

»Nikakor ne razumem svojih novih sosedov. Vso noč so tako zbijali po steni, da nisem mogel poslušati svoje nove plošče.«

»Vaša vest je tako črna kot vaša brada,« reče sodnik možaku z gosto dolgo brado.