Zaprta planinska pot čez Komarčo

Zaradi poškodb na planinski poti so do nadaljnjega zaprli odsek Koča pri Savici–Komarča–Črno jezero.

Stara Fužina – Planinska zveza Slovenije (PZS) prosi vse planince, naj dosledno upoštevajo zaporo in naj se na planinsko pot čez Komarčo ne podajajo. Na nekaterih odsekih čez pot visi drevje, klini, ki držijo jeklenico, pa so vsaj na enem mestu razmajani in zato neuporabni. Na poti se je prejšnji teden smrtno ponesrečila 45-letna Nizozemka. »Po nam znanih podatkih do nesreče nizozemske planinke ni prišlo zaradi pomanjkljivosti na poti. Pot je za dobro opremljenega planinca s potrebnimi izkušnjami za zahtevno pot tudi zdaj prehodna, a je zaradi načrtovanih del zaprta, zato planince prosimo, naj upoštevajo zaporo, da bo obnova poti potekala neovirano,« je povedal Jože Rovan, predsednik PZS. Je pa na tej poti zaradi specifičnega terena (zemlja, listje) tudi sicer večja nevarnost zdrsa kot na mnogih tehnično precej zahtevnejših poteh v naših gorah, česar z nadelavo podlage poti ni mogoče preprečiti, je opozoril Rovan.

Pot čez Komarčo je bila zadnjič pregledana 13. oktobra 2018, ko se je pokazalo, da so vsa kovinska varovala v dobrem stanju, da pa je na pot padlo nekaj debel, ki jih je treba odstraniti, in da so na nekaterih mestih dotrajane lesene bočne opore in stopnice. Zaradi tega je uvrščena na prednostni seznam letošnjih popravil. Dela bodo predvidoma začeli 12. julija. Pri tem na PZS pojasnjujejo, da planinska društva v večini primerov sanacij na zavarovanih poteh ne izvajajo sama, ampak pri tem sodeluje Tehnična ekipa Komisije za planinske poti PZS, ki razpolaga z vso potrebno opremo za takšna dela. Za vse večje prenose opreme, lesa in drugega materiala pa je nenadomestljiva pomoč helikopterske enote Slovenske vojske ali Policije.

Dela bodo potekala v dveh fazah, v prvi fazi načrtujejo odstranitev podrtega drevja in kamenja, v drugi pa namestitev novih lesenih varoval. »Kdaj bo pot spet odprta, je težko predvideti, pravi obseg del se pri zamenjavi lesenih varoval pokaže šele ob delu. Transport lesa v steno Komarče bo opravil helikopter Slovenske vojske, ki pa ima tudi številne druge obveznosti,« je še pojasnil Jože Rovan.

Planinci imajo do Koče pri Triglavskih jezerih na voljo alternativno pot prek Komne ali planine Viševnik.