Organizacije Dneva talentov so se dijaki Gimnazije Kranj letos lotili sami ob pomoči mentorjev v sodelovanju z iniciativo Inženirke in inženirji bomo! / Foto: Tina Dokl

Razmislek o prihodnosti

Dijaki Gimnazije Kranj so pred časom v sodelovanju z iniciativo Inženirke in inženirji bomo! pripravili Dan talentov, na katerem so gostili uspešne podjetnike, znanstvenike, inovatorje in druge uspešne posameznike.

Kranj – Na Gimnaziji Kranj so zaslužni za izobrazbo številnih uspešnih posameznikov. Nekateri med njimi so skupaj z drugimi gosti na Dnevu talentov skozi pogovor o poklicnih izzivih in priložnostih mlade navduševali za prepoznavanje svojih talentov. Po skupnem uvodnem delu, ki ga je s svojim nastopom ob pomoči enega od gostov Saše Stareta popestrila mlajša gimnazijska impro skupina Kr' u grm, so nato pripravili še pogovore z gosti po učilnicah, ki so jih prav tako vodili dijaki sami.

Na Dnevu talentov se je predstavilo kar 15 uspešnih posameznikov, ki so z dijaki delili svoje izkušnje in karierni navdih ter postregli tudi z anekdotami na poti do njihovega uspeha. »Želeli smo, da se dijaki seznanijo z zanimivimi poklici, ki sodijo med najbolj zaželene in v katerih so uspeli tudi nekateri nekdanji dijaki naše gimnazije. Dijaki so lačni tovrstnih informacij,« je pojasnil moderator dogodka Aiden Jurij Franko. Obenem pa so imeli dijaki možnost navezati stike z gosti in si tako utreti pot za morebitno nadaljnje sodelovanje. Izkušnje, ki so jih pridobili na svoji karierni poti, so z dijaki delili Tjaša Ban, Toni Cahunek, Rok Capuder, Barbara Golub, Roman Jerala, Jelica Lazarević, Andraž Logar, Saša Mrak, Gregor Rebolj, Franc Rozman, Sašo Stare, Maruša Štibelj, Gregor Trebušak in Janja Žagar, ki prihajajo s področij podjetništva, tehnologije in tehnike, novinarstva, pedagogike, umetnosti in kemije, pridružili pa so se jim še študenti fakultete za strojništvo Martin Kocijančič, Tilen Košir in Igor Banfi, ki so zmagali na svetovnem tekmovanju Design/Build/Fly. Gosti so dijake poskušali navdušiti za inovativnost in jim pokazati, kaj vse je mogoče doseči in katere vse karierne poti se jim odpirajo po koncu šolanja.

Edita Krajnović, ki je skupaj z Antonom Petričem in Janezom Beštrom soustanoviteljica projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki letos poteka že osmo leto, je ob tem pojasnila, da s projektom sicer želijo dijake navdušiti predvsem za inženirske poklice. »Seveda pa v družbi potrebujemo vse poklice, le v pravih razmerjih,« je nadaljevala in jim svetovala, naj dobro razmislijo o svoji prihodnosti, saj imajo večino življenja še pred sabo. Pri tem si morajo po njenih besedah odgovoriti na tri temeljna vprašanja, in sicer: kaj radi počnejo, v čem so dobri in kaj potrebuje okolje.