Člani industrijskega gasilskega društva Lek v Mengšu imajo nov gasilski dom.

Lekovi gasilci v novem domu

V mengeški enoti Leka so v ponedeljek odprli prostore novega gasilskega doma članov tamkajšnjega prostovoljnega industrijskega društva.

Mengeš – Člani Prostovoljnega industrijskega gasilskega društva Lek so na enoti v Mengšu dobili nove sodobne prostore, v katerih je poleg garaže z vozila in opremo na voljo tudi garderoba za petdeset operativnih gasilcev, prostor za polnjenje izolirnih dihalnih aparatov, komandna soba in soba za prvo pomoč. V prihodnje pa nameravajo na medetaži dokončati tudi operativno sobo za tehnično usposabljanje, pisarno in čajno kuhinjo. Gradnjo so začeli avgusta lani, konec decembra pa so se že preselili v nov objekt. Nov gasilski dom meri 450 kvadratnih metrov, vrednost naložbe pa je 560 tisoč evrov.

»V zadnjih letih, ko se je število članov vseskozi povečevalo, smo bili v starih prostorih precej utesnjeni, z nakupom novega vozila in dodatne opreme pa so pretesni postali tudi prostori garaž,« je razloge za gradnjo novega gasilskega doma pojasnil Aleksander Draksler, predsednik društva, ki je tako po letu 1980 dobilo nove sodobne prostore.

Lekovi gasilci sicer delujejo tudi na lokaciji podjetja v Ljubljani, v Mengšu pa štejejo 53 članov, od tega 38 operativnih gasilcev, Center za zaščito in reševanje Domžale pa zagotavlja stalno prisotnost dveh poklicnih gasilcev. Pomen društva za zagotavljanje varnosti v podjetju, je poudarila tudi direktorica Farmacevtskih učinkovin Mengeš Vesna Kapelj: »Gasilci poleg interventnih ukrepov v primeru nesreč in požarov sodelujejo pri preventivnih dejavnostih. Zelo dobro poznajo vsak kotiček podjetja ter materiale in snovi ter druge posebnosti v naših delovnih procesih, zato lahko njihove reakcije hitreje in učinkoviteje. Hkrati pa zvišujejo varnostno kulturo v organizaciji, saj na te vidike opozarjajo tudi sodelavce.«

Da je dobra organiziranost in opremljenost prostovoljnih industrijskih gasilski društev ključnega pomena ne le za zagotavljanje varnosti podjetja in zaposlenih, temveč tudi širše lokalne skupnosti, je prepričan tudi namestnik poveljnika GZS Slovenije Darko Muhič, ki se je udeležil ponedeljkovega odprtja novih prostorov. Kot je dejal, se je moč ognja, zaradi katere je ogroženo celo poslovanje podjetja, vnovič pokazala pred dnevi v primeru požara v Podskrajniku, kar je še ena potrditev, da so industrijska društva zelo pomembna tako na preventivnem, svetovalnem kot tudi operativnem področju, pri zagotavljanju varnosti. »Dokazali ste, da se ob podpori in razumevanju vseh vpletenih da preskočiti ovire,« je sklenil Muhič.