Javna obravnava davčnih sprememb

Danes, v petek, se začenja enomesečna javna obravnava davčnih sprememb, državni zbor naj bi jih sprejel jeseni, uveljavili pa naj bi jih z začetkom leta 2020.

Kranj – Ministrstvo za finance je po več usklajevanjih s člani pogajalske skupine ekonomsko-socialnega sveta za pripravo predloga sprememb davčne zakonodaje pripravilo predlog davčnih sprememb, s katerimi bi davčno razbremenili stroške dela. Predlagane spremembe so od danes dalje v enomesečni javni obravnavi, predvidoma julija jih bo obravnaval ekonomsko-socialni svet, po vladni obravnavi naj bi jih državni zbor sprejel jeseni, uveljavili pa naj bi jih z začetkom prihodnjega leta, tako da bo tudi gospodarstvo imelo dovolj časa, da jih vključi v poslovne načrte.

Pri dohodnini naj bi zvišali meje vseh davčnih razredov, pri dveh razredih pa tudi znižali davčno stopnjo – pri drugem razredu s 27 na 26 odstotkov in pri tretjem s 34 na 32 odstotkov. Splošno olajšavo naj bi zvišali s 3302,70 evra na 3500 evrov. Dodatno splošno olajšavo bi spremenili tako, da bi vsem dohodkom do višine 13.316,83 evra priznali linearno zmanjšanje dodatne splošne olajšave glede na višino skupnega dohodka, s tem pa bi zagotovili, da zaposleni zaradi zvišanja minimalne plače ne bodo na slabšem. Stopnjo dohodnine od dohodkov iz kapitala (obresti, dividende in dobiček iz kapitala) naj bi zvišali s 25 na 27,5 odstotka, enako tudi stopnjo obdavčitve dobičkov od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. Spremenili naj bi tudi stopnje obdavčitve glede na dobo imetništva kapitala: do pet let imetništva bi bila davčna stopnja 27,5-odstotna, za dobo od pet do deset let dvajsetodstotna, od deset do 15 let 15-odstotna in od 15 do dvajset let desetodstotna, po več kot dvajsetih letih imetništva pa zavezancu ob prodaji ne bi bilo treba plačati davka. Stopnjo dohodnine od dohodkov iz oddajanja premoženja v najem naj bi zvišali s 25 na 27,5 odstotka, pri tem pa naj bi tudi normirane stroške, ki jih priznavajo pri ugotavljanju davčne osnove, zvišali z deset na 15 odstotkov. Uvedli naj bi tudi minimalno sedemodstotno obdavčitev dohodkov pravnih oseb, stopnjo davka od dohodkov pravnih oseb pa naj bi zvišali za eno odstotno točko, z 19 na dvajset odstotkov.